Pałkiewicz: Mazury zasłużyły na miano jednego z 7 cudów natury

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 15:17
Mazury starają się o miano jednego z 7 cudów świata. Polski region znalazł się już w gronie 28 finalistów konkursu. O tym, dlaczego właśnie Mazury zasłużyły na ten prestiżowy tytuł, opowiadał w Czwórce słynny podróżnik Jacek Pałkiewicz.
Audio
Jacek Pałkiewicz w Czwórce
Jacek Pałkiewicz w CzwórceFoto: Wojciech KusińskiDziś Jacek Pałkiewicz to jeden z najbardziej utytułowanych i najaktywniejszych polskich podróżników, członek Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie, prekursor survivalu w Europie, a także "ambasador Mazur" w konkursie na 7 nowych cudów natury.

Gość Czwórki pochodzi właśnie z Mazur. Szkołę kończył w Ełku. – Tam wchodziłem też w świat wielkiej żeglarskiej przygody. To była odskocznia, która poszerzyła moje horyzonty – opowiada podróżnik. – Nie wiem, czy bez tych jezior, bez Mazur byłbym dziś tym, kim jestem.

Pałkiewicz, który zwiedził pół świata, wciąż jest zdania, że nigdzie nie jest tak pięknie jak na polskich Mazurach. I jak sam przyznaje, po części jest to kwestia sentymentu, ale nie tylko o to chodzi. – Niewiele jest miejsc osadzonych w środku cywilizacji, w sercu Europy, a jednocześnie z taką przyrodą, niezniszczoną jeszcze przez człowieka – mówi podróżnik. – W większości zakątków dewastacja jest już widoczna, a tu mamy obszar, o który warto dbać. Ważna jest także satysfakcja, że mamy taki skarb w zasięgu ręki.

Polacy narzekają, że na Mazurach "wszędzie jest brudno", a turyści "już wszystko zadeptali". Zdaniem Pałkiewicza jednak, w tym regionie, podobnie jak w dalekiej Afryce wciąż można spotkać rejony "nietknięte ręką człowieka". – Jest wiele zakątków, gdzie nie spotyka się turystów. Na przykład Puszcza Borecka – mówi Pałkiewicz. – Można uciec od szlaków turystycznych. Tylko trzeba wiedzieć dokąd.

Mazury to także arcyciekawy teren dla podróżników z innych części świata... pod warunkiem, że wiedzą gdzie leży Polska. – Prawda jest taka, że niewiele osób na świecie zdaje sobie sprawę, gdzie znajduje się nasz kraj – mówi Pałkiewicz. – Mazur nie zna na świecie prawie nikt. Zawsze byliśmy za wielkim murem i do dziś nie potrafimy się sprzedać.

Jednakże, kiedy Pałkiewicz pokazuje znajomym zdjęcia, zawsze wywołują one zdziwienie: – Inni podróżnicy pytają "to takie piękne, dlaczego my o tym nie wiemy?". Bo ten zakątek jest ciekawy nawet dla obieżyświatów, którzy widzieli już większość naszej planety.

(kd)

Czytaj także

Panasewicz sławi piękno Mazur (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 14:30
Wokalista Lady Pank w rozmowie z Bartkiem Koziczyńskim opowiedział o nowej płycie i akcji promowania Mazur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruszyła akcja "Bezpiecznie nad wodą". Daj się uratować!

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 11:00
Trwa 4. edycja kampanii "Bezpiecznie nad wodą". Na plażach i kąpieliskach można oglądać m. in. pokazy ratownictwa wodnego. – Uczymy, jak bezpiecznie spędzić wakacje nad wodą i jak cało wrócić do domu – mówią organizatorzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice skrywane w mazurskich lasach i bunkrach

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2011 12:00
W Mamerkach zachowały się najpotężniejsze na świecie bunkry. To tam w czasie wojny stacjonowali w największej tajemnicy ministrowie i sztab generalny armii niemieckiej. Tam planowano zamach na Adolfa Hitlera.
rozwiń zwiń