Narodowe Czytanie 2022 od podszewki. Jak "Ballady i romanse" polubić na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 19:05
- Do Narodowego Czytania 2022 my, czytający, przygotowywaliśmy się kilka miesięcy - zdradza Angelika Kurowska, aktorka zaangażowana w wydarzenie. - "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza będziemy czytać w taki sposób, by było to atrakcyjne dla słuchaczy, z podziałem na role wewnątrz danego tekstu - zdradza. 
Ballady i romanse Adama Mickiewicza są lekturą tegorocznego Narodowego Czytania
"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza są lekturą tegorocznego Narodowego CzytaniaFoto: Tricky_Shark/Shutterstock

To już 11. rok, jak organizowane jest Narodowe Czytanie, przepiękne wydarzenie, którego celem jest promocja czytelnictwa, polskiej literatury. W tym roku obchodzimy Rok Romantyzmu Polskiego, z tego powodu wybór autora nie mógł być inny. Podczas Narodowego Czytania 2022 usłyszymy "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

"Ballady i romanse" czytane na role

Na scenie w Ogrodzie Saskim w Warszawie zobaczymy kilkunastu aktorów, którzy dla nas przeczytają tę piękną, choć niełatwą lekturę. Tu aktorzy zaprezentują wyjątkową pracę głosem. - Takie aktywne czytanie to ważna część pracy aktora. Ja pracuję głosem i w dubbingu, i w Teatrze Polskiego Radia, nagrywam też audiobooki - opowiada Angelika Kurowska, aktorka teatralna i filmowa, absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. - Narodowe Czytanie to wydarzenie wyreżyserowane. My, czytający, przygotowywaliśmy się do niego, dostaliśmy te teksty kilka miesięcy wcześniej. Od czerwca wiedzieliśmy, że będziemy w tym uczestniczyć. Dostaliśmy scenariusz na wakacje, żeby sobie "z nim pobyć". To teksty, które wymagają przygotowania. Trudno jest czytać wiersze, szczególnie romantyczne, które mają swój rytm, tak awista, zwłaszcza gdy jest to tak duże wydarzenie - zdradza. 

Na scenie zobaczymy kilkunastu aktorów, którzy przeczytają utwory wieszcza. Nie będzie to jednak zwykłe czytanie. - Z myślą o komforcie słuchacza jesteśmy podzieleni na role w ramach ballad. Na scenie będziemy tworzyć takie żywe ciało, organizm, który się wyczuwa, taki zespół teatralny - opowiada aktorka. 


Posłuchaj
11:39 czwórka w to mi graj 02.09.2022.mp3 Na Narodowe Czytanie 2022 zaprasza Angelika Kurowska, aktorka (W to mi graj/Czwórka)

 

Romantyzm dla słowiańskiej duszy

Narodowe Czytanie zwykle skupia się na ważnych tekstach literatury polskiej, często są to lektury szkolne. - Ja w szkole lubiłam czytać, mocno wchodziłam w światy literackie. Fascynowałam się tym, co omawialiśmy na lekcjach języka polskiego, choć wiadomo, że jedne okresy literackie bardziej mnie pociągały, inne mniej - wspomina szkolne lata gość Michała Piwowarka. - Często, czytając, wyobrażałam sobie siebie w danych rolach na scenie. Już wtedy wiedziałam, że chcę być aktorką - dodaje. 

W tym roku na lekturę Narodowego Czytania zostały wybrane "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - utwór okresu romantyzmu. Czwórkowy gość zauważa, jak ważny był to czas w polskiej literaturze, niezwykle płodny i bliski Polakom. - To czas o dużej wadze, literatura romantyzmu jest bardzo bogata. Dodatkowo na różnych etapach życia można z tych utworów wyciągnąć różne nowe głębie dla siebie - podkreśla aktorka. - Myślę, że romantyzm jest bliski naszej słowiańskiej duszy - dodaje.

Romantyczny ogród

Finał tegorocznego Narodowego Czytania odbędzie się w sobotę, 3 września, o godz. 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Wydarzenie będzie transmitowane w Polskim Radiu. Już o 11.45 zaprosimy Państwa na transmisję wideo na naszych stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

- W tym Narodowym Czytaniu nie mamy wyznaczonych ról, jak to jest w teatrze dramatycznym, bo wybrany utwór Adama Mickiewicza to są wiersze. One są podzielone między nas aktorów. Będziemy je czytać w taki sposób, by było to atrakcyjne dla słuchaczy, z podziałem na role wewnątrz danego tekstu. Każdy z nas będzie brał udział w prawie każdym tekście, więc będziemy musieli zachować czujność - mówi gość Czwórki. - Na atrakcyjność tego widowiska, oprócz przepięknej sfery wizualnej, natury i przyrody Ogrodu Saskiego, wpłynie także muzyka na żywo, ona podbije wrażenia artystyczne - dodaje. 

Zobacz także:

Angelika Kurowska przypomina też słowa Janusza Kukuły, reżysera wydarzenia, dyrektora Teatru Polskiego Radia, który zawsze powtarza, że to, co powstaje w radiowym teatrze, to teatr wyobraźni. - W tym teatrze możemy sobie dopowiedzieć coś, użyć wyobraźni, wnętrza, wrażliwości, by stworzyć w głowie obraz - wyjaśnia aktorka. 

Narodowe Czytanie ma na celu promocję czytelnictwa i klasyki polskiej literatury. Angelika Kurowska zdradza, że ona widzi w nim też inny cel: odczarowanie lektur szkolnych. - Dla mnie to Narodowe Czytanie ma znaczenie w kontekście ludzi starszych, dzieci mają naturalną łatwość zachwytu, to dorosłym warto odczarować lektury, których nie polubili, będąc w szkole - podkreśla. 

Narodowe Czytanie 2022 już 3 września / Prezydent.pl

Z okazji Narodowego Czytania 3 września od godz. 12.00 do godz. 15.00 na antenie Czwórki relacje z wydarzenia w serwisach informacyjnych. Na miejscu obecny będzie dziennikarz radiowej Czwórki - Mateusz Kulik. O akcji będzie można także usłyszeć w niedzielę, 4 września w audycji "Artystyczny wybieg" o godz. 15.00.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Angelika Kurowska (aktorka teatralna i filmowa, absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie)

Data emisji: 02.09.2022

Godzina emisji: 14.15

pj

Zapraszamy do wspólnej lektury "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza Zapraszamy do wspólnej lektury "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza
Czytaj także

Masz ochotę na dobry thriller? Sięgnij po "Świteziankę" Adama Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 16:00
Adam Mickiewicz nie tylko zapoczątkował epokę polskiego romantyzmu, ale też wyznaczył nowe trendy w kulturze XIX wieku. – Śmiało można powiedzieć, że był influencerem swoich czasów, a na dodatek znał się na marketingu – mówi Karolina Prochowik-Kalinowska z Instytutu Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowe Czytanie 2022. Kolarski w PR24: to prawdziwe święto polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 08:00
3 września odbędzie się 11. edycja Narodowego Czytania. O wydarzeniu, w którym uczestniczyć będzie Para Prezydencka, mówił w Polskim Radiu 24 sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. - To, co jest wyjątkowe w Narodowym Czytaniu to obywatelskość i wspólnotowość tej akcji - podkreślił. 
rozwiń zwiń