Zawód: szkutnik. Jak przekształcić las w narzędzie służące morzu?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 16:28
Od zarania dziejów drewno jest najstarszym żeglarskim budulcem. Powinno być wytrzymałe, elastyczne i przede wszystkim odporne na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Nikt tak nie zna się na rodzajach drewna i budowie łodzi tak jak szkutnik.
Audio
  • Od deski do Titanica. Jak wygląda współczesny warsztat szkutniczy? (Sobotologia/Czwórka)
Michael Winkler (szkutnik), dziennikarka Czwórki Justyna Tylczyńska
Michael Winkler (szkutnik), dziennikarka Czwórki Justyna TylczyńskaFoto: Justyna Tylczyńska/Czwórka

To on wykonuje od podstaw jachty żaglowe czy łodzie wiosłowe. W jaki sposób? Sprawdziła to Justyna Tylczyńska, która z Czwórkowym mikrofonem zwiedziła warsztat szkutniczy Domenig w Neusach, w austriackiej Karynttii. - Budujemy tradycyjne łodzie sposobem znanym od sześćdziesięciu lat, warsztat prowadzimy od dwóch pokoleń opowiadał Michael Winkler, właściciel warsztatu.

- Zaczynam od wycięcia bocznych części, żeby określić jaką długość będzie miała łódź. Potem pojawiają się tzw. "lustra" z przodu i z tyłu. Poszczególne części składane są później w jedną, spójną całość - wyjaśniał rzemieślnik. 

Jakie typy łodzi można wykonać z drewna? Ile rodzajów wykorzystuje się do wykonania jednego projektu? Co nadaje łodzi jej ostateczny kształt? Ile trwa produkcja jednej drewnianej łodzi? Jakie umiejętności musi posiadać szkutnik i dlaczego w tym zawodzie tak ważna jest wyobraźnia przestrzenna? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

Michael Winkler (szkutnik), dziennikarka Czwórki Justyna Tylczyńska Michael Winkler (szkutnik), dziennikarka Czwórki Justyna Tylczyńska

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Gość: Michael Winkler (szkutnik)

Data emisji: 23.06.2018

Godzina emisji: 8.44

ac/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żeglarzem może być każdy! - gry komputerowe to niejedyny sposób na nudę

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 15:45
Dzieląc się żeglarską pasją chcą odkrywać siłę i zainteresowania, uświadamiać słabości, które warto pokonywać. Wierzą w dobrą moc więzów przyjacielskich i rodzinnych. W dzisiejszej audycji "Dajesz radę" mowa o bohaterach z Fundacji Rejs Odkrywców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórka na Oscyp Snowboard Contest w Białce Tatrzańskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 12:30
- W tym roku postawiliśmy bardziej na zabawę niż rywalizację. Do udziału w konkursie zaprosiliśmy także bardzo młodych zawodników - mówił Jan Wolak, współorganizator imprezy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubisz kontakt z ludźmi i nowe wyzwania? Hotele poszukują sezonowych pracowników

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 11:26
W okresie wakacyjnym w popularnych miejscowościach i kurortach zaczyna się wzmożony ruch turystyczny. To wtedy hotele, pensjonaty i restauracje poszukują dodatkowych pracowników. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teorie spiskowe: ciekawostka, czy zagrożenie dla nauki?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 15:50
Jakie "teorie spiskowe" obecnie są najpopularniejsze? Czy nauka reaguje na absurdalne doniesienia i jak możemy sprawdzić, czy coś jest oparte na dowodach, czy wyssane z palca?
rozwiń zwiń