Pamięć mięśniowa. Powrót do treningów nie musi być trudny

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 09:58
Wracamy powoli do normalnej aktywności i sprawdzamy najlepsze sposoby na to, co można robić po tak długim siedzeniu w domu, żeby się nie przeforsować.
Audio
  • Do aktywności wracaj powoli. Twoje ciało Ci w tym pomoże (Sobotologia/Czwórka)
  • Jakie dyscypliny uprawiać bezpiecznie na świeżym powietrzu? Podpowiadamy jak przełamać lęk przed treningiem na zewnątrz (Sobotologia/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jak wrócić do treningu po przerwie?

Siłownie i kluby sportowe nadal są zamknięte, ale od tygodnia możemy już z zachowaniem bezpiecznej odległości i w ochronnych maseczkach korzystać z parków, bulwarów i lasów. Coraz wyższe temperatury za oknem skłaniają do powrotu do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jak zrobić to w bezpieczny sposób i czy po długiej przerwie będzie to dla nas duże wyzwanie? Nasz ogranizm ma na to odpowiedź. Z pomocą przychodzi pamięć mięśniowa. 

Pomoże pamięć naszych mięśni

To zdolność naszego organizmu do zapamiętywania schematów ruchowych. Kiedy uczymy się ruchu nasze ciało go zapamiętuje. Dla dzieci uczących się chodzić pierwszy krok jest abstrakcją. Z czasem przychodzi nam to bez wysiłku i planowania, w jaki sposób taki ruch zaplanować. Wielokrotnie powtarzana czynność wytwarza w naszym mózgu matrycję. Dzięki powtarzaniu czynności i odpowiedniej technice wytworzymy schemat, który samoczynnie będzie angażował nasze mięśnie.

Aktywni fizycznie szybciej wracają do sprawności

Oznacza to również, że osobie aktywnej fizycznie, która uległa kontuzji łatwiej wrócić do sprawności, niż tej, w życiu której sportu jest bardzo mało. Ciało, które pamięta ruch jest w stanie je bez problemu odtworzyć również w dyscyplinach, które wymagają partnera. W swoich domach możemy trenować tzw. walkę z cieniem uprawiając boks, czy tenis.

Sprawdziliśmy też czym jest longboard dancing, podobno to świetne rozwiązanie do ćwiczenia w domu. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 25.04.2020

Godzina emisji: 9.15

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielkanoc z dala od stołu. O różnych sposobach świętowania

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 09:05
Na boisku, w klubie, na deskach teatru, na zlocie i na spotkaniu miłośników mopsów. Patryk Kuniszewicz sprawdził, jak może wyglądać nietypowa Wielkanoc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka dla maturzystów. Math rock na funkcje i równania

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 11:50
Nie zawsze pamiętamy tematy, które mieliśmy na maturze, ale doskonale wiemy, przy jakiej muzyce się wtedy uczyliśmy. W kolejnej odsłonie cyklu "Muzyka dla maturzystów" Mateusz Tomaszuk prezentuje nalepsze piosenki do logarytmów i prawdopodobieństwa zdarzeń. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powtórka z chemii. Aminokwasy, fenole i nitrozwiązki, czyli chemia organiczna

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 21:45
Chemia organiczna to ostatni dział w podręcznikach dla uczniów przystępujących do matury rozszerzonej z chemii. Poświęca się mu najmniej czasu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stres wywołany izolacją? Spróbuj medytacji i ćwicz oddychanie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 13:57
Wszystkim, którzy czują, że w ciągu ostatnich dni ich poziom napięcia i nerwowości znacznie się zwiększył naukowcy - i nie tylko - polecają uprawianie jogi albo po prostu medytację. Jakie ćwiczenia wykonywać?
rozwiń zwiń