Powtórka do matury. "Moralność pani Dulskiej", czyli moralność na opak

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 10:23
To ostatnia część Czwórkowych "Powtórek do matury" z języka polskiego. "Moralność pani Dulskiej" pojawić się może już na rozprawce pierwszego dnia matur, dlatego warto przypomnieć sobie tę lekturę.
Audio
  • "Moralność pani Dulskiej" - co powinieneś wiedzieć na maturze (Sobotologia/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Nietjuh

matura egzamin 1200 free shutter.jpg
Matura 2020. Angielski na poziomie rozszerzonym - czego się spodziewać?

"Moralność pani Dulskiej" to dramat Gabrieli Zapolskiej wydany w Warszawie w 1907 roku. W tej książce wszystko jest na opak: hierarchia domu, a przede wszystkim tytułowa moralność. Ta historia to przede wszystkim krytyka fałszu i mieszczańskiej obłudy. - Chodzi o moralność podwójną, pełną hipokryzji, moralność, która jedno myśli a drugie robi, moralność na pokaz, która troszczy się wyłącznie o pozory - tłumaczyła Joanna Karpińska, polonistka.

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 z matematyki - co pojawi się w tym roku? >>>


shutterstock ateny noc grecja 1200.jpg
Poradnik maturzysty. "Antygona" Sofoklesa jak "Wściekłe psy" Tarantino

W domu Anieli Dulskiej najbardziej liczy się jej zdanie i ocena rzeczywistości, tu panuje matriarchat. - Układ społeczny z przełomu XIX i XX wieku, gdy "Moralność…" powstawała, czyli społeczeństwo patriarchalne, został tu totalnie odwrócony - tłumaczyła ekspertka w Czwórce. - Komicznym przykładem jest "głowa rodziny", czyli Felicjan Dulski, który przez cały dramat wypowiada zaledwie jedną kwestię. I jest to złorzeczenie rodzinie. Aniela Dulska jest matroną, która podporządkowuje sobie wszystkich.

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 z chemii. Mieszaniny różnorodne - rozwiązujemy zadania >>>

Bohaterów dramatu Gabrieli Zapolskiej cechuje cechuje realizm psychologiczny, ich reakcje są realistyczne i uzasadnione. To oznacza, że "Moralność…" jest dramatem modernistycznym, którego domeną jest naturalizm. - To była domena literatury końca XIX wieku. Jednym z jego założeń jest to, że rodzina jest jak stado zwierząt, grupa, która przekazuje sobie geny i z tymi genami, czyli dziedzictwem nie da się walczyć. To źródło tragizmu rodziny, która nie potrafi sobie poradzić z nawiązywaniem relacji i funkcjonowaniem na zasadach miłości. Bo zaszłości, dziedzictwo kołtunów determinuje teraźniejszość i jak można wnioskować, będzie determinowało przyszłość - mówiła rozmówczyni Czwórki. I jak podkreślała rozwój emocjonalny człowieka wychowanego w takiej rodzinie jest porażką, dlatego zakończenie utworu nie napawa optymizmem.

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 06.06.2020

Godzina emisji: 10.15

kd/pj

Czytaj także

Poradnik maturzysty. "Sklepy cynamonowe" - w labiryncie podświadomości

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 11:35
Labirynty, w niektórych tekstach kultury, są czymś oczywistym. W "Lśnieniu" Kubrica po prostu widzimy zbudowany labirynt, natomiast w opowiadaniach Brunona Schulza sprawa jest trudniejsza, odnosi się do przestrzeni miasta, ale nie tylko. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2020. "Edelman mówi nam, jak ginąć i jak żyć"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 12:00
"Zdążyć przed Panem Bogiem" to najbardziej znany polski reportaż. Mistrzowsko napisany przez królową polskiego reportażu, Hannę Krall.
rozwiń zwiń