Trwa kwarantanna narodowa. Co nam wolno?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 09:13
Wiele miejsc pozostaje zamkniętych, zaleca się pozostanie w domach. Szukamy aktywności i przyjemności, z których moglibyśmy skorzystać mimo licznych obostrzeń. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sergey Dzyuba

shutterstock maseczka kobieta uroda kosmetyki 1200.jpg
Domowe SPA. Bądź piękna w kwadrans

17 stycznia miał być datą zakończenia izolacji, w której się znaleźliśmy. Niestety liczba zachorowań na koronawirusa nie spada dostatecznie, dlatego zdecydowano się na przedłużenie obowiązywania obostrzeń do końca stycznia (31.01). 

 

Posłuchaj
05:23 czwórka sobotologia 16.01.2021.mp3 Z czego możemy korzystać w czasie kwarantanny narodowej - wyjaśnia Jolanta Tkaczyk, ekspert do spraw konsumenckich (Sobotologia/Czwórka)

 

Muzea, kina, teatry, restauracje pozostają zamknięte, jednak są miejsca, z których skorzystamy bez problemu, choć w reżimie saniatarnym. - Można pójść do fryzjera czy kosmetyczki - mówi Jolanta Tkaczyk, ekspert do spraw konsumenckich. - Masaże również wchodzą w grę. Bez problemu skorzystamy z masażu w ramach rehabilitacji. W przypadku takich usług relaksacyjnych, SPA, to działają one w bardzo dużym ograniczeniu - dodaje. 

Gdy mamy ochotę na takie przyjemności Ada Janiszewska poleca przygotowanie domowego SPA i relaks we własnej łazience. 

Nie tylko plener

Lekki mróz i puszysty biały śnieg sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Bez problemu możemy wyjść pobiegać czy skorzystać z siłowni plenerowych. - Częściowo otwarte są też siłownie - mówi ekspert. - Dla zwykłego klienta siłownia jest zamknięta, ale jeśli przygotowujemy się do zawodów pod okiem trenera, to w takiej sytuacji możemy z siłowni skorzystać - dodaje. 

Na podobnych zasadach funkcjonują centra wspinaczkowe, baseny czy korty do squasha.

- Co ważne: "uwolniono" nastolatków - dzieci i młodzież mogą wychodzić z domu w godzinach 8-16, co wcześniej było niemożliwe - wyjaśnia rozmówczyni Ady Janiszewskiej.

lampy oświetlenie shutterstock 1200.jpg
To lampy tworzą wnętrza - bez oświetlenia nie ma nastroju

Ukłon w stronę studentów

Uczniom kończą się ferie, a studenci żyją zbliżającą się sesją. To z myślą o nich otwarto biblioteki. W każdej z nich może przebywać ograniczona liczba osób. 

Wciąż czekamy na otwarte kina i teatry. Te, w czasie zamknięcia, serwują swoim widzom seanse online. 

Lockdown to też doskonały czas na remont czy przearanżowanie swego wnętrza. - Otwarte są wolnostojące sklepy meblowe i hipermarkety budowlane - przypomina ekspertka.  

***

Tytuł audycji: Sobotologia 

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 16.01.2021

Godzina emisji: 09.14

pj

Czytaj także

Salony fryzjerskie. Sprawdzone obostrzenia dla bezpieczeństwa klientów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 09:24
Salony fryzjerskie od pewnego czasu działają na nowych zasadach. Pomiar temperatury, maseczki, dezynfekcja to dziś procedury obowiązkowe, by zabezpieczyć się przed koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Hełm tlenowy" częścią antycovidowej zbroi? Prace nad tą metodą trwają

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 17:13
- Ta metoda nie tylko pozwala na podanie tlenu pacjentowi, który ma uczucie duszności, ale też ograniczy liczbę osób, które wymagają podłączenia do respiratorów - tłumaczy w rozmowie z Czwórką dr Łukasz Wróblewski, pomysłodawca i koordynator projektu.
rozwiń zwiń