Pomysł na weekend. Zrób sobie ogród

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 12:40
Szare balkony czy podwórka nie tylko nie są ładne, ale też nie pozwalają nam się odprężyć. Żeby wykorzystać je latem, warto już teraz je odświeżyć i zazielenić. Podpowiadamy jakie rośliny idealnie sprawdzą się na naszych tarasach, balkonach czy przydomowych ogródkach i jakie pozwolą nam cieszyć nie tylko oko, ale także podniebienia! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Production Perig

Przydomowy ogródek i balkonowy warzywniaki idealnie są idealnym rozwiązaniem. - Najpierw musimy zdecydować, co, jak i gdzie chcemy uprawiać - mówi Iga Maćkowska, autorka projektu "Tyci Flora".

Posłuchaj
04:15 CZWÓRKA Sobotologia - ogrodek 22.05.2021.mp3 W weekend zostań ogrodnikiem. Jak się do tego zabrać? (Czwórka/Sobotologia)

Zobacz
ogrodnik 1200.jpg
Kiedyś działki, dziś ogrody społeczne. "Grzebanie w ziemi mamy w DNA"

Jeśli chcemy wykorzystać w tym celu podwórko, poszukajmy odpowiedniej lokalizacji. - Wybrałabym bardzo nasłoneczniony teren, gdzie rośliny będą miały optymalne warunki wzrostu - wyjaśnia ekspertka. - Taki kawałek podwórka musimy odgrodzić, przekopać, pozbawić trawy i wyrwać chwasty. Potem nawieźć nową ziemię i zacząć sadzić oraz siać.

Sprawdź także:

Większość roślin uprawianych na balkonie nie potrzebuje "przykrycia", ale jeżeli temperatura spadnie poniżej zera można osłonić je włókniną Iga Maćkowska


Należy pamiętać, że każda roślina ma swoje wymagania siedliskowe. - Jeśli chcemy uprawiać warzywa, to musimy zagwarantować im dostęp do słońca, bo one potrzebują tego do wzrostu - podkreśla rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - Jeżeli natomiast chcemy hodować kwiaty, to weźmy pod uwagę, że są takie, które wolą zaciemnione miejsca. 

Sprawdź także:

Jeśli nie możemy mieć pojemników z otworami, skrzynię można wysypać warstwą drenażową. Taką jak przy lasach w słojach Iga Maćkowska


Z marzeń o ogródku nie muszą też rezygnować właściciele balkonów. - Ja sadzę warzywa w skrzyniach albo mini-szklarniach. Potrzebne są do tego ziemia, sadzonki lub nasiona i woda. Oto cała filozofia - śmieje się Iga Maćkowska. - Ważne jest to, żeby w naszych pojemnikach, w których sadzimy rośliny, były otwory. One gwarantują odpływ wody, dzięki czemu korzenie nie są narażone na ciągłą wilgoć. 


Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez TYCI FLORA (@tyci_flora)


Na balkonie można uprawiać pomidory, poziomki, truskawki oraz kwiaty jadalne takie jak nagietki. - Polecam lawendę, która ma piękny kolor i zapach. I zioła, bo można je hodować także na parapecie - dodaje autorka projektu "Tyci Flora".

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 22.05.2021

Godzina emisji: 10.45

kul

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więcej warzyw, mniej mięsa. Czy organizm będzie ci wdzięczny?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:00
Dyskusja na temat tego, czy jeść mięso, czy nie, trwa od dawna i każda ze stron dysponuje własnymi argumentami. Ostatnio mocny atut wegetarianom dostarczyli naukowcy z Uniwersytetu Glasgow.
rozwiń zwiń