Naftę do oświetlania odkryto przypadkiem

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 13:44
A dokonał tego w XIX wieku Polak, Ignacy Łukasiewicz, który dziś jest patronem Fundacji Polskiego Górnictwa i Gazownictwa. - Lampa naftowa była jego największym wynalazkiem - mówił w Czwórce Jakub Luboradzki z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk.
Audio
  • Jak doszło do odkrycia lampy naftowej? (Stacja Nauka/Czwórka)
Lampa naftowa - dziś już niewielu z nas ją pamięta lub wie na jakiej zasadzie działa
Lampa naftowa - dziś już niewielu z nas ją pamięta lub wie na jakiej zasadzie działaFoto: pixabayc.com/AliceKeyStudio/domena publiczna

Sprawdź też:
znicz 1200.jpg
"Znicze to wrota do innego świata"

Po różnych perypetiach Ignacy Łukasiewicz zawędrował do Lwowa, gdzie pracował w jednej z tamtejszych aptek. - Wtedy apteka była miejscem, w którym się lekarstwa robiło. Można tam było zajmować się zarówno chemią, jak i farmacją - tłumaczył naukowiec.

I to właśnie w tamtejszym aptecznym laboratorium Ignacy Łukasiewicz dokonał swojego przełomowego odkrycia. Jak do niego doszło i do czego pierwotnie miała służyć aptekarzom nafta? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 16.11.2016

Godzina emisji: 12.46

jsz/kd

Czytaj także

Historia fajerwerków sięga starożytnych Chin!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 12:00
Ok. 206 r. p.n.e., w czasach dynastii Han, w Chinach prażono bambusy, aby wywołać huk odstraszający złe duchy. Dziś pokazy fajerwerków to skomplikowane spektakle, w których wykorzystuje się najnowsze technologie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chemia. Co powinieneś wiedzieć o substancjach?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 12:15
- Właściwości substancji dzielimy na fizyczne i chemiczne - tłumaczy młody chemik, Michał Sawczyk. - Te pierwsze stwierdzamy organoleptycznie, te drugie badamy poprzez reakcje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Znicze to wrota do innego świata"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 15:30
- Motyw światła związanego ze zmarłymi przewija się w różnych mitach, legendach i baśniach. Natomiast znicz pojawia się w kulturze słowiańskiej - opowiada Klara Sielicka-Baryłka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
rozwiń zwiń