Przewodnik miejski. "Tu liczą się pasja i ciekawość świata"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 12:20
Jak wygląda praca przewodnika, który pokazuje zainteresowanym miejskie szlaki? - Każde miasto ma się czym pochwalić, więc każde z nich zwiedzać można w sposób niebanalny - tłumaczył w Czwórce przewodnik po Warszawie, Adrian Sobieszczański.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/Shutterstock.com

janek leśniak 1200.JPG
Janek Leśniak podpowiada Polakom... jak szyć

Przewodnicy miejscy planują spacery, trasy wędrówek z wycieczkami, a nierzadko odtwarzają historyczne szlaki. – Warto prowadzić mieszkańców miast śladami postaci dla tych miast ważnych. Ale robić to w sposób nietypowy - tłumaczył swoją pasję Sobieszczański w rozmowie z Beatą Kwiatkowską. Jako przykład - przy okazji Święta Niepodległości - podawał Józefa Piłsudskiego. - Okazuje się, że trasa konduktu pogrzebowego marszałka, który zmarł w 1935 roku, była swoistym podziękowaniem społeczeństwa dla niego. Dziś - opowiadając o nim mieszkańcom Warszawy - sam prowadzę ich tym właśnie szlakiem - tłumaczył. W programie mówiliśmy także m.in. o tym, dlaczego w zawodzie miejskich przewodników najwazniejsze są pasja i ciekawość świata, o wyjątkowym "szlaku piosenek", którym zwiedzać można Kraków, czy "trasie krasnoludków" we Wrocławiu. Wybraliśmy się także m.in. do Torunia.


kucharz gotowanie 1200.jpg
Michał Żulewski - rekonstruktor smaków

Jaką wiedzę wykorzystuje przewodnik i jak zabiera się do pracy? Czy każdy może zostać miejskim przewodnikiem? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia. W programie sprawdziliśmy także, czym jest tajemnicza toruńska jednostka badawcza B61, która problemy astronomiczne tłumaczy językiem sztuki. Posłuchaj nagrania całej audycji "Pasjonauci" 11.11.2017 <<<

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Adrian Sobieszczański (historyk, przewodnik po Warszawie)

Data audycji: 11.11.2017

Godzina audycji: 11.16

kd

Czytaj także

Nowe zawody na rynku pracy. "Dziś liczy się kreatywność"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 08:30
Fundriser, manager social media, brandsetter - na rynku pojawia się coraz więcej nowych zawodów. Jak odnaleźć się na współczesnym rynku pracy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogrodnik. Siła w rękach czy fantazja w głowie?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 12:20
W dzisiejszych czasach to bardzo pożądany zawód. Tym razem podpowiadamy, co zrobić, żeby zostać ogrodnikiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podwójni emigranci. Dlaczego wciąż uciekamy z kraju?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 12:00
Do Polski, po latach pracy za granicą, powrócili z tęsknoty za bliskimi, z radością z powodu odnalezienia się "wśród swoich", powrotu do korzeni. Czemu więc znów opuszczają ojczyznę?
rozwiń zwiń