Zwiedzaj i pomagaj. Wolontariat to szansa na poznanie świata

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 14:15
Wolontariat za granicą to sposób, by połączyć naukę, pasję i podróże. Przez całe studia taką szansę wykorzystywała Marlena Kaczmarek, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Fundacje i stowarzyszenia
Fundacje i stowarzyszeniaFoto: Glow Images/East News

jaskinia raj shutterstock 1200x660.jpg
Jaskinia Raj. "To tu żyli neandertalczycy"

- Ostatni swój wolontariat odbyłam w Kalamacie. Jest to stolica Peloponezu w Grecji. To przepiękny rejon, mnóstwo wysp. Niemal nie widać horyzontu bo wszędzie są wyspy. Większość jest niezamieszkała przez ludzi - opowiada rozmówczyni Szymona Jaworskiego. - Wolontariat rozpoczęłam oficjalnie pod koniec czerwca, ale przez pandemię zaczął się dopiero w lipcu - dodaje. 


Posłuchaj
04:27 czwórka pasjonauci 19.09.2020.mp3 O wolontariacie, zwiedzaniu i studiach za granicą opowiada Marlena Kaczmarek (Pasjonauci/Czwórka)

 

Dwa miesiące w Grecji dały Marlenie Kaczmarek szansę na zwiedzanie. - Oczywiście pracuje się 6-8 godzin dziennie, ale popołudnia czy weekendy ma się wolne - wyjaśnia. - Ten czas można wykorzystać na krótkie wyjazdy. 

ZOBACZ WIĘCEJ Podróże z Czwórką >>>


Biebrzański Park Narodowy FREE 1200.jpg
Biebrzański Park Narodowy powraca do życia. "Spędźmy tam weekend, albo i dłużej"

- Zwiedziłam dużo zakątków Peloponezu, małe wyspy, antyczne miejscowości - wymienia podróżniczka. - Nigdy nie miałabym takiej szansy bez wolontariatu. Dłuższe wolontariaty dają większe szanse na zwiedzanie. 

Marlena podczas pobytu w Grecji miała za zadanie tworzyć podcast radiowy i pracowała przy obsłudze mediów społecznościowych. Niektóre z osób, z którymi mieszkała pracowały w ośrodku rehabilitacji dla dzieci z autyzmem, czy schronisku dla 800 zwierząt, kilka kilometrów od Kalamaty.  

Czas studiów, czas podróży

Rozmówczyni Czwórki czas nauki wykorzystała na poznawanie świata, dzięki wyjazdom na studia za granicę. -  Bez wyjazdów byłoby mi trudniej znieść codzienność - podsumowuje. 

Wolontariat, w którym uczestniczyła Marlena Kaczmarek działa w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności przeznaczony jest dla młodzieży z Unii Europejskiej. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Materiał: Szymon Jaworski

Data emisji: 19.09.2020

Godzina emisji: 11.48

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pasja nie idzie na wakacje. O życiu między stacjami

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 14:21
Wchodzimy do pociągu, zajmujemy miejsce w przedziale i ruszamy w dal. Tak podróż pociągiem wygląda z perspektywy pasażera. Czym jest dla maszynisty? O tym opowiedział nam Marcin Tomasz Fiałkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Być stewardessą. "W tej pracy nie ma miejsca na rutynę"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 18:00
- Podczas dużych turbulencji z reguły widzę dwa typy pasażerów: ci, którzy zapinają pasy, boją się ruszyć, albo ci, którzy zachowują się tak, jakby byli w zupełnie innym samolocie, na przykład wychodzą własnie do toalety - opowiada o tajnikach swojej pracy stewardessa Anna Klukowska.
rozwiń zwiń