Haftowany świat Moniki Drożyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 17:00
Ostatnio artystka haftuje flagi. Na materiale, z którego zostały zrobione, zapisuje haftem teksty piosenek, wierszyki, powiedzenia, wyliczanki. Flagi powstały we współpracy z różnymi grupami osób w ramach kilkudniowych otwartych warsztatów performatywnych w przestrzeni miejskiej lub galeryjnej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Balabolka

Posłuchaj
Iza Rutkowska 1200 PAP.jpg
Iza Rutkowska: moja sztuka nie potrzebuje galerii

- Rzemiosło hafciarskie na świecie jest w sztuce dość powszechnie używanym medium. Jest ono znane i traktowane jako każde inne narzędzie do wyrażenia ekspresji artystycznej - mówi hafciarka, aktywistka, artystka sztuk wizualnych Monika Drożyńska. - Jest to sztuka, która ma swoich odbiorców i cieszy się wielkim uznaniem. Natomiast w Polsce muszę powiedzieć, że jestem prekursorką rzemiosła hafciarskiego w sztukach wizualnych, ale w tym sensie, że haft ręczny na tkaninie jest moim głównym narzędziem pracy.

Posłuchaj
17:44 _PR4_pasjonauci_AAC 2021_05_01-11-08-34.mp3 Z artystką sztuk wizualnych Moniką Drożyńską rozmawiamy o jej sztuce i projektach zaangażowanych społecznie (Pasjonauci/Czwórka)

 

Wielu artystów i aktywistek posługuje się techniką haftu ręcznego na tkaninie. Co jest ciekawym połączeniem haftu i akytwizmu i traktowanie powierzchni tkaniny jako transparentu, jako przestrzeni na której może powstać manifest. Artystka pokazuje, że haftu można używać do różnego rodzaju komunikatów.

- W 2007 roku poszukiwałam narzędzia, którym mogłabym przepisywać wandalizm z murów. A, że wcześniej pracowałam już z tkaninami, to igła i nitka stały się wyborem bardzo naturalnym, organicznym. I wtedy sięgnęłam po techniki hafciarskie - opowiada w audycji. - Teraz już nie przepisuję wandalizmów z murów, teraz się zajmuję pracą naukową. Pracuję nad doktoratem, który jest poświęcony językowi, który nazywam językiem nienormatywnym. Są to przeróżne formy gramatyczne, zapożyczenia z różnych języków, które traktuję jako formę hybryd językowych, które zapisuję techniką haftu ręcznego na tkaninie. Więc mogę powiedzieć, że piszę haftem doktorat. To jest jakby kolejne przeniesienie przeze mnie tego narzędzia, które w wielu częściach świata jest zmarginalizowane. Używam go, żeby stworzyć język, który stanie się częścią języka naukowego.

Posłuchaj także:

Ostatnio powstała seria flag, na których artystka techniką haftu ręcznego, czerwoną nicią, także na białej tkaninie przepisywała teksty piosenek, cytaty pochodzące z różnych kontekstów historycznych, społecznych i kulturowych. Flagi można zobaczyć na wystawie. - Flaga jako forma zawsze były manifestem, albo znaczy jakiś teren albo komunikuje jakąś przynależność, poglądy, tożsamość itd. Ja używam flag, gdyż często w swojej praktyczne artystycznej przedstawiam swoje prace w przestrzeni publicznej. Zawłaszczyłam flagę w naturalny sposób. Tworzę swoje sposoby wypowiedzi, swoje formy językowe, które przenoszę na flagi i prezentuję - tłumaczy gość Czwórki.


***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Monika Drożyńska (artystka sztuk wizualnych) 

Data emisji: 01.05.2021

Godzina emisji: 11.15

aw/kul

Czytaj także

Domowa dżungla - jak ją założyć i szaleć na Instagramie?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 15:40
Monstera dziurawa, bananowiec, zamiokulkas, kaktusy i epifity to rośliny, które nie tylko zdobią nasze mieszkania, ale też "robią" wyniki na Instagramie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

No Name Art Festival. Studenci, chwalcie się talentami!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 11:00
To konkurs organizowany przez Samorząd Studentów UKSW, który ma zachęcić studentów ze wszystkich uczelni w kraju do spełniania artystycznych aspiracji i do prezentowania swoich prac. Może otworzy drzwi do kariery.
rozwiń zwiń