The Awwwesomes. Odczarowują stereotypy kodowania

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 14:00
- Wbrew panującym opiniom społeczność programistów jest bardzo otwarta i chętnie dzieli się wiedzą - przekonują w Czwórce Agnieszka Naplocha i Marta Sztybor, założycielki The Awwwesomes, przed którymi języki HTML i CSS nie mają tajemnic.   
Audio
  • Agnieszka Naplocha i Marta Sztybor z The Awwwesomes udowadniają, że kodowanie HTML może być pasjonujące (Pasjonauci/Czwórka)
- Zaczęło się od naszej pasji, którą chciałyśmy się z ludźmi dzielić. Chcemy przyciągać innych do kodowania i zbudować wokół tego społeczność - Agnieszka Naplocha i Marta Sztybor (zdjęcie ilustracyjne)
- Zaczęło się od naszej pasji, którą chciałyśmy się z ludźmi dzielić. Chcemy przyciągać innych do kodowania i zbudować wokół tego społeczność - Agnieszka Naplocha i Marta Sztybor (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Syda Productions/Shutterstock.com

The Awwwesomes W świecie kodowania ciągle się coś dzieje, jest coraz więcej innowacji. To jest zajęcie, które wymaga ciągłego rozwoju

Zaproszone specjalistki kodowania Agnieszka Naplocha i Marta Sztybor są kontynuatorkami spuścizny innej kobiety z nieprzeciętnymi zdolnościami matematycznymi. Kiedy w XIX wieku opublikowano pierwszy algorytm napisany na maszynie Charlesa Babbage’a, jego powstanie przypisano mężczyźnie. Dziś wiemy jednak, że jego autorką jest kobieta Ada Lovelace, pierwsza na świecie programistka, żyjąca w dziewiętnastowiecznej Wielkiej Brytanii.

A jak swoje początki z kodowaniem wspominają założycielki The Awwwesomes? - Od dziecka lubię nauki ścisłe. Poszłam do liceum o profilu matematyczno-fizycznym, a potem na politechnikę. Potoczyło się to dość naturalnie - opowiada Marta Sztybor. - Moja historia jest całkiem zabawna. Jako nastolatka chciałam stworzyć stronę internetową moim muzycznym idolom. Tak mnie to wciągnęło, że potem każde wakacje spędzałam na ich tworzeniu - tłumaczy Agnieszka Naplocha.

Posłuchaj też:
mela kwiatkowska 1200.JPG
Jan Mela: trzeba pielęgnować w sobie nieprzeciętność

W rozmowie z Beatą Kwiatkowską programistki opowiadają też, czym zajmuje się ich organizacja, dlaczego jej flagowym kolorem jest różowy, kogo zapraszają na warsztaty kodowania oraz dlaczego tak istotne jest, aby ich uczestnicy ze sobą współpracowali.

Ponadto w "Pasjonautach" razem z naszymi gośćmi i podróżnikiem oraz społecznikiem Janem Melą zapraszamy Was do wzięcia udziału w plebiscycie Nieprzeciętni 2017.

Więcej informacji o Czwórkowej akcji: Nieprzeciętni 2017 <<<    

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Agnieszka Naplocha i Marta Sztybor (programistki, The Awwwesomes) 

Data audycji: 1.04.2017

Godzina audycji: 11.07

jsz/jp

Czytaj także

Cyfryzacja życia. Jak wpływa na ciebie?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 17:01
Polska jest w czołówce europejskich państw o najszybszym postępie technologicznym. Coraz częściej korzystamy z mediów społecznościowych, smartfonów, tabletów, elektronicznej bankowości, czy e-zakupów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Generator Frajdy: zabawki już nie są dla mnie tabu

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 11:31
- W mojej twórczości jest dużo fascynacji kiczem. Zajmuję się szeroko pojętym humorem - opisywał to, co dzieje się na jego kanale YT Bartek Sitek, czyli Generator Frajdy. - To ciekawe, jak dużo osób lubi oglądać faceta, który bawi się zabawkami na wizji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szalona historia komputerów". Od kaset do smartwatchy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 16:47
- Dziś mamy komputery w kieszeni, czyli smartfony, na rękach, czyli smartwatche. A ja chciałem przybliżyć początki komputeryzacji tym, którzy nie pamiętają Atari czy Spectrumów - opowiadał Marcin Kozioł, autor książki "Szalona historia komputerów".
rozwiń zwiń