Od coolhuntera do groomera. Zawody przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 16:16
Kiedyś dzieci chciały zostać strażakami, aktorami, gwiazdami muzyki i stewardessami. Czy dziś marzą o zawodach łowcy trendów, kosmetyczki dla zwierząt, etycznego hackera i tajemniczego klienta?
Audio
  • Zuzanna Wiszowaty o projekcie "Jak zostać kosmonautą?", który przybliża zawody przyszłości (Instytut Zatrudnienia/Czwórka)
Właściciele psów inwestują coraz więcej pieniędzy w wygląd swoich pupili
Właściciele psów inwestują coraz więcej pieniędzy w wygląd swoich pupiliFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Zuzanna Wiszowaty wraz z koleżanką stworzyły stronę internetową, na której opisują nietypowe i nowe zawody. - Zauważyłyśmy, że wielu z naszych znajomych nie wie, czym chce się zajmować w przyszłości, a szkoła nie daje wiedzy o tym, co możemy robić po jej skończeniu - wyjaśnia.

W katalogu "Jak zostać kosmonautą?" można dowiedzieć się np. kim jest coolhunter. - To osoba, która zajmuje się analizą trendów rynkowych i zachowań konsumenckich. Spędza czas w klubach, pubach, kawiarniach, kinach czy centrach handlowych i obserwuje, jak ubrani są młodzi ludzie, jakie noszą fryzury, co jedzą, co piją, jak się wysławiają - opowiada Zuzanna.

Jeszcze bardziej ekscentrycznym może wydać się zawód groomera, który strzyże psy i koty, przycina im pazurki, czyści uszy, a także szczotkuje, farbuje i perfumuje futro!

Z audycji dowiecie się, ile taka zwierzęca kosmetyczka może zarobić, czym zajmują się etyczny hacker, speechwriter i tajemniczy klient oraz czy przyszłość należy do humanistów.

***

Tytuł audycji: Instytut Zatrudnienia

Prowadzi: Katarzyna Węsierska

Gość: Zuzanna Wiszowaty (projekt "Jak zostać kosmonautą?")

Data emisji: 14.04.2016

Godzina emisji: 12.00

mg

Czytaj także

Jak zostać lekarzem weterynarii? "Trzeba mieć dużo dystansu"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 18:27
- To są bardzo trudne studia. Trudniejsze od zwykłej, "ludzkiej" medycyny - mówi dr Katarzyna Kacprzak-Kamieńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeologia. Wykopaliska zawodem przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 15:50
- Wydawałoby się, że w tej dziedzinie już nie ma szans na zrobienie rzeczy wielkich, ale nawet w Egipcie jest jeszcze wiele do odkrycia - przekonuje archeolog Kamila Braulińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sukces w gastronomii? "Bez pasji nie ma szans"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 14:40
Na dworach królewskich i arystokratycznych mieli wysoki status społeczny. W epoce stołówek szkolnych i zakładowych też lepiej było z nimi nie zadzierać, a dziś - czy opłaca się być kucharzem?
rozwiń zwiń