Jak kwitnie… podziemne życie Rzeszowa

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 16:39
Najważniejsze miasto na Podkarpaciu przyciąga turystów jak magnez. To tu odwiedzić można tatarskie lochy, czy spotkać... alpaki.
Audio
  • Odwiedzamy Rzeszów i jego atrakcje. Co warto zobaczyć w tym mieście? (Hotspot/Czwórka)
Podziemna Trasa Turystyczna Rzeszowskie Piwnice to połączony w trasę turystyczną system dawnych miejskich piwnic. Ich początki sięgają XIV w., gdy w niewielkim wówczas miasteczku... brakowało miejsca na magazyny.
Podziemna Trasa Turystyczna "Rzeszowskie Piwnice" to połączony w trasę turystyczną system dawnych miejskich piwnic. Ich początki sięgają XIV w., gdy w niewielkim wówczas miasteczku... brakowało miejsca na magazyny.Foto: Wikimedia.Commons/Przykuta

W mieście króluje uroczy niewielki rynek, ale towarzyskie życie Rzeszowa nie kręci się wyłącznie wokół niego, ale także pod nim. Tam bowiem znajduje się cały system piwnic i korytarzy. Podziemna Trasa Turystyczna składa się z 40 połączonych ze sobą pomieszczeń, położonych na trzech kondygnacjach, na głębokości od 0,5 do 10 metrów. - Fragment korytarza nazywanego Lochem Tatarskim jest na tyle ciasny, że zmieści się tam tylko jeden człowiek. To jedyna pozostałość po - prawdopodobnie - większej liczbie takich korytarzy - mówił Janusz Dźwierzyński, kierownik trasy. - Dawniej służyły one do celów obronnych, a przez to, że były tak wąskie można było je łatwo barykadować, ewentualnie urządzać tam zasadzki.

W programie zwiedzaliśmy jednak nie tylko rzeszowskie podziemia. Sprawdziliśmy jak działa rondo dla pieszych i jak żyje się tamtejszym alpakom. Odwiedziliśmy Muzeum Techniki i Militariów, ale także Muzeum Okręgowe, gdzie - oprócz standardowych atrakcji - zwiedzać można salę, w której królują damskie torebki. Zawędrowaliśmy także na zielone tereny nad Wisłokiem, gdzie można popływać na kajakach oraz doskonalić umiejętności wspinaczkowe.

***

Tytuł audycji: "Hotspot"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Przygotował: Artur Gaweł

Data emisji: 17.09.2016

Godzina emisji: 16.05

kd/jsz

Czytaj także

Zamek w Mosznej. "Tam diabeł tkwi w szczegółach"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 15:50
Kiedyś templariusze i czarodzieje, dziś wiedźmini i fani Hogwartu. - Zamek w Mosznej kryje wiele tajemnic. Jak to miejsce, które powstało dzięki diabelskim siłom - opowiada przewodniczka Jadwiga Masik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelszczyzna. Skansen, szlak konny, kopalnia kredy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 16:50
Na tegorocznych wielkanocnych znaczkach wydanych przez Pocztę Polską znajdują się pisanki z Lubelszczyzny i Podkarpacia. My sprawdzamy, jakie atrakcje oferuje południowo-wschodnia Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykła Kozłówka - pałac, socrealizm i zabawki

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 10:00
W sobotnie popołudnie w audycji "Hotspot" odwiedziliśmy jeden z Pomników Historii - ogromny malowniczy obiekt, w którym najdłużej mieszkał Konstanty Zamoyski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrocław. Miasto, które nadaje się do... czytania

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 18:00
Jako Europejska Stolica Kultura i Światowa Stolica Książki Wrocław przygotował dla turystów wiele atrakcji. - W Muzeum Pana Tadeusza prezentujemy rękopis poematu Mickiewicza wykorzystując najnowsze technologie - mówi dr Marcin Hamkało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawskie mozaiki. Nietypowe spojrzenie na miasto

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 17:33
Zwiedzanie to specjalność Iwony Makowskiej, która wymyśliła własny sposób na odkrywanie niezwykłych zakamarków Warszawy. Wyszukuje… mozaiki i fotografuje je.
rozwiń zwiń