Katowice - miasto, które brzmi i dobrze wygląda

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 18:40
Kulturalne serce Śląska bije na terenie dawnej KWK Katowice. - Mamy tu Strefę Kultury, która jest ewenementem na skalę światową. Należą do niej m.in. nowoczesne Muzeum Śląskie, ikona polskiej architektury, czyli Spodek oraz projekt akustyczny Tomasza Koniora - siędziba NOSPR - wymienia Piotr Fuglewicz z grupy "Śląsk jest śliczny".
Audio
  • Katowice - zajrzyj "pod skórę" stolicy śląskiej aglomeracji! (Hotspot/Czwórka)
Częściowe zaćmienie Księżyca nad katowickim osiedlem Gwiazdy i nad wieżą szybu Warszawa, obecnie siedzibą Muzeum Śląskiego - 7 sierpnia 2017 rok
Częściowe zaćmienie Księżyca nad katowickim osiedlem Gwiazdy i nad wieżą szybu Warszawa, obecnie siedzibą Muzeum Śląskiego - 7 sierpnia 2017 rokFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Piotr Fuglewicz 42 proc. powierzchni Katowic to są lasy i parki. Jesteśmy trzecim w kolejności najbardziej lesistym i zielonym miastem w Polsce

Historia Katowic była burzliwa, bo kilka razy w mieście zmieniała się cywilizacja. - Mieszkańcy stworzyli bardzo ciekawą kulturę pogranicza, bo Śląsk był pograniczem do potęgi trzeciej. Niestety kultury się tutaj nie przenikały, tylko przymusowo wymazywały - mówi ekspert.

Klimat dawnego Śląska można odnaleźć m.in. w dzielnicy, która w 2012 roku została uznana za pomnik historii. - Nikiszowiec to osiedle miejskie wybudowane dla górników kopalni "Giesche" przez architektów z Berlina na początku XX wieku. Tutaj można się przekonać, co to jest familok - dodaje Piotr Fuglewicz.

Czytaj także
sanok 1200.jpg
Odkrywamy Polskę. Dlaczego warto odwiedzić Sanok?

Czym dla mieszkańców Śląska jest "heimat"? Co charakteryzuje śląską kulturę sąsiedzką? I na czym polegał etos śląskiej pracy? O tym m.in. mówimy w audycji.

W audycji odwiedziliśmy też Koszalin i sprawdziliśmy, co - oprócz doskonałych miejsc na krótkie i dłuższe wypady - ma nam to miasto do zaoferowania.

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 26.08.2017

Godzina emisji: 17.14

kul/pg


Czytaj także

Słowiński Park Narodowy - nie tylko wydmy!

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 12:40
Znakiem rozpoznawczym Słowińskiego Parku Narodowego są ruchome wydmy, ale okazuje się, że w tym miejscu można także łowić ryby w podgórskiej rzece i wspinać się na wzgórza!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak za granicą. Już nie tylko Egipt i all inclusive?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 19:04
- Mamy coraz większą świadomość tego, co można zobaczyć na świecie i lepiej porozumiewamy się w obcych językach, więc i częściej wyjeżdżamy za granicę - mówi Monika Witkowska, podróżniczka.
rozwiń zwiń