Świętokrzyskie. Ujazd, kościoły i Czerwony Kapturek

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 17:40
- Kiedyś Kielce omijało się szerokim łukiem, bo to miasto nie stanowiło żadnej turystycznej atrakcji. Tymczasem ja odkrywanie uroków Świętokrzyskiego proponuję zacząć właśnie od Kielc - zachęca przewodnik Dorota Wójcik.
Audio
  • Świętokrzyskie - odkrywamy uroki tego województwa (Hotspot/Czwórka)
Pałac Biskupów Krakowskich  barokowy pałac w Kielcach, była rezydencja biskupów krakowskich. Najlepiej zachowana oryginalna wczesnobarokowa rezydencja pałacowa z 1 poł. XVII wieku w Polsce
Pałac Biskupów Krakowskich – barokowy pałac w Kielcach, była rezydencja biskupów krakowskich. Najlepiej zachowana oryginalna wczesnobarokowa rezydencja pałacowa z 1 poł. XVII wieku w PolsceFoto: Martyn Jandula/Shutterstock/dom. publiczna

Kielce są stolicą województwa świętokrzyskiego. - Jest tu m.in. ulica Sienkiewicza, u szczytu której, na wzgórzu, znajduje się pomnik pisarza według projektu Gustawa Zemły. Z tego miejsca rozciąga się przepiękny widok na wzgórze zamkowe - opowiada gość Czwórki. 


Czytaj także
wieliczka justyna tylczyńska 1200.jpg
Wieliczka. Zwiedzaj kopalnię soli jak twardziel!

Na wzgórzu zaś znajduje się Pałac Biskupów Krakowskich. - To jedyny niezniszczony i nieprzerobiony budynek barokowy. Powstał w połowie XVII wieku i tak, jak został zbudowany, wygląda do dziś - mówi przewodnik.

Dorota Wójcik opowiada także, gdzie w Pacanowie spotkamy Czerwonego Kapturka, tłumaczy, dlaczego Świętokrzyskie warto zwiedzać szlakiem kościołów pokutnych i zdradza, co można zobaczyć w miejscowości Ujazd.

W audycji podpowiadamy Wam także, dlaczego warto zimowe ferie spędzić w parkach narodowych [POSŁUCHAJ >>>]

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Dorota Wójcik (przewodnik)

Data emisji: 30.12.2017

Godzina emisji: 16.15

kul/kd


Czytaj także

Tandemem do Laponii. "Pies był dla nas najważniejszy"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 20:19
By dostać się do Laponii rowerem z przyczepką, rzucili wszystko i przez rok układali sobie życie na nowo. - Po prostu chcieliśmy popularyzować podróżowanie z psami - mówią w Czwórce Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki, którzy nasze studio odwiedzili wraz z Kadlukiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieliczka. Zwiedzaj kopalnię soli jak twardziel!

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 10:00
To magiczne miejsce nieopodal Krakowa, w którym zatrzymał się czas, a jego sława dawno wyszła poza granice Polski. Teraz Kopalnia Soli w Wieliczce kusi też tych, którzy lubią ekstremalne przeżycia.
rozwiń zwiń