Ręka mumii i dzieje grzechu. Muzeum Stefana Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2018 10:20
- Wystarczy przekroczyć próg naszego muzeum, żeby odetchnąć przeszłością i dowiedzieć się czegoś więcej o pisarzu, do którego wszyscy mamy sentyment - przekonuje Monika Gabryś-Sławińska, kierownik Muzeum Literackiego w Nałęczowie.
Audio
  • Muzeum Stefana Żeromskiego - dlaczego warto wybrać się do Nałęczowa? (Hotspot/Czwórka)
Nałęczów 2004 rok - na zdjęciu chatka Stefana Żeromskiego obecnie muzeum pisarza
Nałęczów 2004 rok - na zdjęciu chatka Stefana Żeromskiego obecnie muzeum pisarzaFoto: PAP/Mirosław Trembecki

Czytaj także
buty lublin nac 1200.jpg
Lublin sprzed lat - raj dla fashionistek i łowców sensacji

Muzeum Stefana Żeromskiego mieści się w dawnej pracowni pisarza, wybudowanej w 1905 roku według projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza. - Kiedy Żeromski zdecydował się na wybudowanie chaty, stołował się u teściów, więc o tym budynku myślał raczej jak o pracowni, w której miał mieć spokój, by twórczo rozwijać swój talent - opowiada Monika Gabryś-Sławińska. - Dlatego nic nie musieliśmy inscenizować w chacie, on naprawdę pisał tutaj książki - dodaje.     

Chata została wybudowana za honorarium otrzymane za "Popioły". Pisarz kończył w niej powieść "Dzieje grzechu", napisał "Dumę o hetmanie", "Słowo o bandosie" oraz "Różę".

Czytaj także
muzeum kanału dętka pap 1200.jpg
Drugie dno Łodzi. Muzeum Kanału "Dętka"

W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego będzie lekturą Narodowego Czytania 2018. 8 września warto pojawić się w Nałęczowie. - Zapraszamy nie tylko do Parku Nałęczowskiego, pod pomnik Stefana Żeromskiego, ale także na spacer, podczas którego można będzie podziwiać uroki ponad stuletniego ogrodu - zachęca nasza przewodniczka i opowiada o najciekawszych eksponatach w zbiorach nałęczowskiego muzeum oraz o licznych talentach syna Stefana - Adasia.

***

Audycja: Hotspot

Prowadzący: Mateusz Kulik

 Data emisji: 18.08.2018

Godzina emisji: 16.09

kul/kh


Czytaj także

Muzyczne odcienie Olszyna. Co słychać w miejskim amfiteatrze?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 12:00
Centralnym punktem Olsztyna jest starówka, gdzie latem codziennie można wysłuchać koncertu na scenie plenerowej lub wybrać się do Amfiteatru im. Czesława Niemena, jednego z najpiękniej położonych w Polsce - u podnóża gotyckiego zamku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budapeszt - 72 godziny pod parlamentem, na bazarach i w wodzie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 13:36
Stolica Węgier formalnie powstała w 1872 roku z połączenia trzech miejscowości: Budy, Óbudy i Pesztu. Dziś jest to jedno z największych miast Europy, w którym jest co zwiedzać.
rozwiń zwiń