Brama Poznania - muzeum bez zabytków

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 09:00
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - Brama Poznania to najnowsze dzieło polskiego muzealnictwa, w którym można przejść od początków państwa polskiego aż do XX wieku za sprawą technologii przyszłości.
Audio
  • Brama Poznania - odwiedzamy multimedialne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (Hotspot/Czwórka)
Poznań - kwiecień 2014. Otwarcie Bramy Poznania - Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - atrakcji turystycznej dla miłośników historii początków istnienia państwa polskiego
Poznań - kwiecień 2014. Otwarcie Bramy Poznania - Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - atrakcji turystycznej dla miłośników historii początków istnienia państwa polskiegoFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Czytaj także
Podlasie Bug rower 1200.jpg
Podróże bez prądu. Wyłącz zasięg i zasil się podlaską naturą

- Brama Poznania jest pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa. Mamy stałą ekspozycję, która opowiada o dziejach Ostrowa Tumskiego, ale nie znajdziemy na niej żadnych zabytków - opowiada przewodniczka Ania Gruszka. - Zwiedzający dostaje wyposażony w multimedia audioprzewodnik, a naszą ideą jest to, żeby goście zdobywali u nas wiedzę, która pozwoli im wyjść potem na miasto i świadomie zwiedzać Poznań - dodaje.      

Centrum mieści się w wyjątkowym budynku, który stoi na Śródce, w najstarszej dzielnicy Poznania, połączonej z Ostrowem Tumskim rozpiętym pomiędzy brzegami rzeki Cybiny mostem Biskupa Jordana. Jaką rolę Cybina odegrała w historii Polski? Co Brama Poznania ma wspólnego z filmem "Cube"? Jakie skarby kryje Złota Katedra? O tym w materiale Tomasza Sosnowskiego.


Czytaj także
muzeum kanału dętka pap 1200.jpg
Drugie dno Łodzi. Muzeum Kanału "Dętka"

W pierwszej godzinie audycji odwiedziliśmy Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Cerkiew św. Aleksandra Newskiego oraz Muzeum Książki Artystycznej, czyli najciekawsze miejsca w Łodzi >>>

***

Audycja: Hotspot

Prowadzi: Dominika Klimek

Data emisji: 1.12.2018

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń