Warszawskie mozaiki. Nietypowe spojrzenie na miasto

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 17:33
Zwiedzanie to specjalność Iwony Makowskiej, która wymyśliła własny sposób na odkrywanie niezwykłych zakamarków Warszawy. Wyszukuje… mozaiki i fotografuje je.
Audio
  • Rozmowa z Iwoną Makowską o "Warszawskich mozaikach" i jej spojrzeniu na stolicę (Hotspot/Czwórka)
  • Wake Park i latające - jak Szczecinek zmienia oblicze? (Hotspot/Czwórka)
,
Варшава, Старе містоFoto: Pixabay.com/Public Domain/studioyayo

Makowska w Warszawie mieszka dopiero od kilku lat, ale przyznaje, że w tym mieście zakochała się "od pierwszego wejrzenia". W Czwórce opowiadała o swojej pasji - stołecznych mozaikach. - To zaczęło się po wojnie, gdy starano się jakoś "rozjaśnić" miasto. Ówcześni twórcy, artyści nie mieli pracy, więc starali się spełniać choćby w ozdabianiu budynków. Dzięki temu do dziś pozostała na nich wielka sztuka, choć czasem tego nie zauważamy - mówiła Makowska.

Opowiadała także o swojej miłości do Warszawy i tłumaczyła, dlaczego, poszukując w mieście wyjątkowych miejsc - warto najpierw szukać… kontrastów. Zdradziła także, gdzie w Warszawie jest najwięcej budynków z mozaikami i jak wyszukuje informacje związane z ich historią.

W programie odwiedziliśmy także m.in. Szczecinek, a w nim m.in. Wake Park, popłynęliśmy także tamtejszą wodną taxi i odkryliśmy, że w wakacje miejscowość ta staje się balonową stolicą Polski, a także, że warto pojechać stamtąd do Bornego Sulinowa i poczuć klimat PRL-u.

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 6.08.2016

Godzina emisji: 16.05

kd


Czytaj także

Racibórz w magnoliach, z Wiatrakami i lataniemi

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 11:00
Racibórz to historyczna stolica Górnego Śląska, gdzie zachowało się wiele cennych zabytków. Wśród nich kolumna maryjna i związana z nią legenda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjątkowa trasa na lato? Odwiedź Pomorze i Opolszczyznę!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 14:16
Cztery niesamowite miejsca - Malbork, Frombork, Kluczbork i Lębork. Na pierwszy rzut oka nic nie łączy tych miast, ale czy na pewno?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż autostopem. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 13:16
Pociąg, samochód, samolot - który środek transportu wybrać, jadąc na wakacje? Aneta Izak wybiera auto… stop i przekonuje, że ten sposób podróżowania jest bezpieczny, tani i ciekawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co kraj to obyczaj. Jak nie popełnić faux pas?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 08:04
Kciuk do góry, znak wiktorii, otwarta dłoń - tym i podobnym gestom wielu z nas przypisuje uniwersalne znaczenie. Niestety wcale tak nie jest.
rozwiń zwiń