Co kraj to obyczaj. Jak nie popełnić faux pas?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 08:04
Kciuk do góry, znak wiktorii, otwarta dłoń - tym i podobnym gestom wielu z nas przypisuje uniwersalne znaczenie. Niestety wcale tak nie jest.
Audio
  • Zagraniczne podróże. Co warto wiedzieć o kulturze i obyczajach danego kraju? (Dajesz radę/Czwórka)
Nawet tak popularny gest jak kciuk skierowany do góry, nie ma jednego znaczenia i może być opacznie zrozumiany
Nawet tak popularny gest jak kciuk skierowany do góry, nie ma jednego znaczenia i może być opacznie zrozumianyFoto: pixabay.com

Niektóre z tych gestów mogą mieć bardzo dwuznaczne konotacje w innych częściach świata, a ich używanie może być nawet niebezpieczne i karalne. Powinniśmy uważać zwłaszcza na południu Europy i w Azji, gdzie nieodpowiedni gest czy zachowanie może wywołać gwałtowne reakcje i doprowadzić do niezręcznych sytuacji. Dlatego, jak przekonują goście Czwórki, zanim wybierzemy się zagranicę warto zrobić "rozpoznanie terenu". - Na miejscu nie bójmy się pytać o to, co nam wolno a czego nie, podglądać innych, a także po prostu naśladować ich. Czasem trudno zapanować nad odruchami, ale kryzysy warto zażegnać uśmiechem - mówiła Marzena Badziak.

Jednym z gestów, który może być w niektórych krajach uznany za wulgarny jest polska popularna "wiktoria", czyli dwa palce uniesione do góry. Jeśli rękę podniesiemy niewłaściwą stroną do rozmówcy, w Wielkiej Brytanii, czy Irlandii będzie to zachęta do bójki. W programie mówiliśmy także o gestach, które w naszym kraju są mniej znane, m.in. o skrzyżowaniu rąk na piersiach, co ma oznaczać, że nie znamy odpowiedzi na dane pytanie, albo "przywoływaniu" kogoś palcem, łapaniu rozmówcy za gardło podczas składania obietnicy, czy... dotykaniu buddyjskich mnichów.

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Marzena Badziak (podróżniczka, autorka bloga Nagniatamy.pl), Bartek Kobyliński (podróżnik, autostopowicz)

Data emisji: 5.08.2016

Godzina emisji: 14.10

kd

Czytaj także

Kihnu - najbardziej kobieca wyspa Europy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 16:00
Nieduża i malowniczo położona, należąca do Estonii wyspa Kihnu to miejsce wyjątkowe. Od wieków rządzą tam kobiety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Państwo Makulscy i Luśka - psia podróżniczka

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 13:10
Aleksandra i Michał podróżują od dawna. Trzy lata temu dołączyła do nich Luśka - suczka przygarnięta ze schroniska na Paluchu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tanie podróżowanie. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 16:06
Jak zaoszczędzić podczas wakacji? Autostop zamiast samolotu, namiot zamiast hotelu - to nie wszystkie możliwości. - W podróżowaniu najczęściej najdroższe są noclegi, przejazdy, ale także bilety wstępu do muzeów, czy teatrów - tłumaczyła w Czwórce Marzena Filipczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lato VIP-a. Barbara Kurdej-Szatan szaleje po świecie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 12:20
W cyklu "VIP poleca" sprawdzamy, jak wyglądają wakacje znanych i lubianych Polaków. Popularna aktorka Barbara Kurdej-Szatan dała się uwieść urokom południowej Europy i urlop spędziła na siodełku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pirania na kolację". Książka do podróży?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 15:14
Magda Bogusz wraz z mężem Tomkiem rzucili wszystko, bo wyruszyć w podróż życia, która trwała 1405 dni. Byli na 4 kontynentach, w 27 krajach.
rozwiń zwiń