Puszcza Kampinoska. "Ewenement w skali świata"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 18:00
Jak wędrować po lesie wiosną, kiedy niektóre szlaki mogą być jeszcze podtopione, jak bezpiecznie obserwować przyrodę - m.in. o to zapytaliśmy Jerzego Królikowskiego, miłośnika Puszczy Kampinoskiej. Odwiedziliśmy także rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar.
Audio
  • O Puszczy Kampinoskiej, jej urokach i burzliwej historii, opowiada Jerzy Królikowski (Hotspot/Czwórka)
Puszcza Kampinoska  kompleks leśny leżący w centralnej Polsce, na północny zachód od Warszawy. Powierzchnia tego obszaru to ok. 670 km, jednak tylko ok. 270 km zajmują lasy. Obecnie w większości teren należy do Kampinoskiego Parku Narodowego
Puszcza Kampinoska – kompleks leśny leżący w centralnej Polsce, na północny zachód od Warszawy. Powierzchnia tego obszaru to ok. 670 km², jednak tylko ok. 270 km² zajmują lasy. Obecnie w większości teren należy do Kampinoskiego Parku NarodowegoFoto: Jerzy Królikowski/źr.puszczakampinowska.blogspot.com

- Jest bardzo niewiele miejsc na świecie, które mają tak duży kompleks leśny nieopodal dużego miasta. Z Kampinosu możemy korzystać m.in. teraz, gdy na czasie jest temat smogu. Stacje pomiarowe na tym terenie wskazują, że tam zanieczyszczenia jest o wiele mniej - tłumaczył Królikowski i podkreślał, że kolejnym elementem w Puszczy Kampinoskiej, rzadko spotykanym w skali kraju, są… tamtejsze bagna. - Warto je odwiedzać wiosną, gdy jest tam dużo wody. Jesienią te tereny są zdecydowanie bardziej suche - mówił ekspert. Jak przekonywał, Kampinos ma bardzo bogatą historię. - To nie są wyłącznie drzewa, tam działy się niesamowite rzeczy, począwszy od średniowiecza, przez Powstanie Warszawskie, aż po czasy PRL-u.

Gość Mateusza Kulika wspominał także początki swojej fascynacji Puszczą Kampinoską i tłumaczył, co zmotywowało go do pisania bloga na ten temat. Opowiadał także, jak zmienia się turystyka w Puszczy Kampinoskiej i mówił, dlaczego w te rejony z aparatem fotograficznym warto się wybrać właśnie wczesną wiosną.

W programie zaprosiliśmy Was także na wycieczkę do Śnieżycowego Jaru - rezerwatu przyrody gdzie ochronie podlega jedno z nielicznych w Wielkopolsce stanowisk śnieżycy wiosennej. Właśnie zaczyna kwitnąć i przez dwa tygodnie będzie można podziwiać niezwykłe białe dywany kwiatów pośród drzew. Posłuchaj nagrania pierwszej godziny audycji <<<

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Przygotowała: Jerzy Królikowski (autor bloga poświęconego życiu w Puszczy Kampinoskiej)

Data emisji: 18.03.2017

Godzina emisji: 17.10

kd/jsz

Czytaj także

Warszawskie mozaiki. Nietypowe spojrzenie na miasto

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 17:33
Zwiedzanie to specjalność Iwony Makowskiej, która wymyśliła własny sposób na odkrywanie niezwykłych zakamarków Warszawy. Wyszukuje… mozaiki i fotografuje je.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak kwitnie… podziemne życie Rzeszowa

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 16:39
Najważniejsze miasto na Podkarpaciu przyciąga turystów jak magnez. To tu odwiedzić można tatarskie lochy, czy spotkać... alpaki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróżuj nie tylko w wakacje. "Jesienią też jest pięknie!"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 12:38
- Choć czasy się zmieniają na szlakach spotkać można zarówno tych najstarszych, jak i tych najmłodszych turystów, którzy radzą sobie również bardzo dzielnie - mówił prezes PTTK Mazowsze Mieczysław Żochowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkopolska tropem Mickiewicza i Tercetu Egzotycznego

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 15:01
Przez Wielkopolskę wędrowaliśmy z dala od najbardziej uczęszczanych turystycznych szlaków i odwiedziliśmy m.in. mickiewiczowskie Soplicowo, a także… Muzeum Tercetu Egzotycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Toszek. Małe miasteczko z wielką historią

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 12:58
W tym niewielkim mieście atrakcji nie brakuje. Jest zamek, Bractwo Łucznicze, szlak świętego Jakuba, a nocować można m.in. u… śpiewającej cukierniczki - Czwórka odwiedziła Toszek.
rozwiń zwiń