Jamno. Jak żyli mieszkańcy dawnych "ogrodów Koszalina"?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 10:28
Kultura jamneńska jest zjawiskiem oryginalnym i niezwykłym, występowała wyłącznie na terenie dwóch wsi - Jamna i Łabusza. W "Hotspocie" odwiedziliśmy tę dawną enklawę, kiedyś samowystarczalne wsie, dzisiaj jedną z dzielnic Koszalina, a w niej Skansen Kultury Jamneńskiej.
Audio
  • Odwiedzamy Jamno. Codo dziś przetrwało z jamneńskiej kultury? (Hotspot/Czwórka)
Jamno
JamnoFoto: Fotokon/Shutterstock.com

Ze względu na położenie geograficzne, jeszcze w XIX w. wsie były odcięte od świata przez większą część roku. Tylko w suchej porze roku, upalnym latem lub mroźną zimną, gdy bagna zamarzły mieszkańcy Jamna i Łabusza mogli utrzymywać kontakty ze światem. - Jamno to przestrzeń niezwykła i magiczna od wieków. Mówię głównie o kulturze materialnej: sztandarowe dla niej są meble, w których najbardziej wzrok przyciąga polichromia, to zdobienia malarskie - opowiadała Ewa Pliszka, etnograf z koszalińskiego muzeum. Tłumaczyła też, jak wyglądały na tych terenach niektóre obrzędy, m.in. wesele. - Było bardzo widowiskowym wydarzeniem, ważnym dla całej wsi. Panna młoda przed weselem udawała się do kościoła, skąd wypożyczała koronę. Dziś jej odpowiednik stanowią welon lub toczek - mówiła ekspertka. W programie zwiedzaliśmy także skansen, utworzony w pobliżu Koszalina. Obok domu - rekonstrukcji prawdziwej XIX-wiecznej chaty, należącej do zamożnego gospodarza - znajduje się stodoła przystosowana do zajęć edukacyjnych, organizowania konferencji, prelekcji czy projekcji filmowych. 

Jamno od 2010 roku jest jedną z dzielnic Koszalina. Jego dzieje znane jest jednak od XIII w., a w jego sąsiedztwie znajduje się jezioro o takiej samej nazwie. Jak przyznaje Ewa Pliszka, bliskość wody odgrywała istotną rolę w życiu jamneńczyków. Dlaczego? Czym zajmowali się na co dzień jamneńczycy i dlaczego miejscowość ta nazywana była "ogrodem Koszalina"? Co jeszcze pozostało z ich kultury? O tym w nagraniu rozmów z materiału reporterskiego, który przygotował Arkadiusz Wilman

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 29.09.2019

Godzina emisji: 16.07

kd/ml


Czytaj także

Katowice - miasto, które brzmi i dobrze wygląda

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 18:40
Kulturalne serce Śląska bije na terenie dawnej KWK Katowice. - Mamy tu Strefę Kultury, która jest ewenementem na skalę światową. Należą do niej m.in. nowoczesne Muzeum Śląskie, ikona polskiej architektury, czyli Spodek oraz projekt akustyczny Tomasza Koniora - siędziba NOSPR - wymienia Piotr Fuglewicz z grupy "Śląsk jest śliczny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń