Koncert Zebry w Czwórce! Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 18:30
Niestrudzeni propagatorzy i eksperymentatorzy dubu zagrali w "Ministerstwie Dźwięku".
Audio

Zebra powstała w 2007 roku, początkowo jako duet  Natalii Norko i Zdzisława Orłowskiego. Pierwsze dźwięki rodziły się w Krakowie, obecnie Zebra tworzy we Wrocławiu. Zespół eksperymentuje w kręgu szeroko pojętego dubu.

Pomimo braku kontraktu z jakąkolwiek wytwórnią, Zebra wystąpiła na wielu dużych festiwalach w kraju i za granicą. W efekcie, od końca 2010 roku do chwili obecnej, formacja zagrała ponad 100 koncertów, między innymi na "Regałowisku" w Bielawie, na "Summer Fall Festival" w Płocku, czy na "TeOpate Fest" w Czechach.

Ostatecznie skład zespołu rozrósł się do 8 osób, dzięki czemu pojawiło się sporo żywych instrumentów: perkusja, djembe, puzon, saksofon, flet poprzeczny, klawisz, kontrabas, gitara basowa, melodica.

Najnowsza produkcja zespołu to żywy obraz ewolucji, jakiej Zebra uległa od czasu debiutanckiego krążka "Dream Walking".

Na "Electronic Heart" więcej jest żywej muzyki i - paradokslanie - więcej elektroniki. Zebra sięga także po polską poezję, tworząc swoją interpretację wiersza Andrzeja Bursy ("Pedagogika"). Całokształt dopełniają teksty Natalii Norko oraz dwóch wyjątkowych kobiet: Blank (Ananke) i duńskiej artystki Nini Julii Bang, związanej z wrocławskim Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, która gościnnie zaśpiewała w dwóch utworach.

Jest magicznie, poważnie, czasem niepokojąco i mrocznie, chociaż nie brakuje też ciepłych brzmień. Za edycję, dobór barw oraz kompozycję odpowiada Zdzisław Orłowski, a za ostateczne brzmienie Marek Szwarc. Mastering płyty to dzieło Marcina Borsa, współpracującego m.in. z Hey, Gabą Kulką, Lao Chce, Czesław Śpiewa, czy Myslovitz.

Zapraszamy do wysłuchania załączonego koncertu Zebry w "Ministerstwie Dźwięku". Dodatkowo występ można będzie zobaczyć na stronie nina.gov.pl.

Producentami audycji są Program Czwarty Polskiego Radia oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.

 

Czytaj także

Koncert Meli Koteluk w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 18:00
To wokalistka i autorka tekstów, z wykształcenia jest kulturoznawcą. W "Ministerstwie Dźwięku" na żywo wystąpiła Mela Koteluk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Happysad w Czwórce. Zobacz koncert!

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2013 14:30
Młode pokolenie polskiego rocka. Oto Happysad!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rebeka - koncert w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 15:00
Rebeka to polski duet tworzący muzykę elektroniczną, przez wielu nazywany "nadzieją polskiej muzyki elektronicznej". Zespół wystąpił w Czwórkowym "Ministerstwie Dźwięku".
rozwiń zwiń