Ratownicy górscy: nie bój się udzielać pierwszej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 15:24
- W chwili zagrożenia w górach ludzie najczęściej głupieją, zżera ich stres albo boją się, że zamiast pomóc, jeszcze bardziej zaszkodzą. Dlatego tak ważna jest edukacja w zakresie udzielania pierwszej pomocy - podkreślali Ania i Kamil, ratownicy GOPR.
Interwencja GOPR
Interwencja GOPRFoto: praszkiewicz/ Shutrterstock

- Na szlaku nie ma ratowników, którzy kontrolują, czy turyści potrafiliby udzielić pierwszej pomocy w razie zagrożenia życia. Najczęściej, i na szczęście, w każdej grupie turystów statystycznie znajduje się osoba, która kiedyś miała styczność z tą czynnością i ewentualnie potrafiłaby to robić - tłumaczyła Ania.

Jak w górach nie stracić głowy?

Jak podkreślał ratownik Kamil, edukacja w tym zakresie jest niezwykle istotna. - Chodzi o to, by zdobyć umiejętności, które potem przełożą się na działanie. Pamiętajmy, że najprawdopodobniej pomocy będziemy musieli udzielić osobom bliskim. Napotkanie obcego człowieka, który by jej potrzebował na szlaku, może się zdarzyć, ale nie musi. Więc najczęściej ratuje się ludzi, z którymi akurat podróżujemy bądź mieszkamy - tłumaczył ekspert. 

Najczęściej na szlaku zdarzają się - jak tłumaczą eksperci - drobne urazy. - Skręcenia, złamania - wyliczała Ania. - Dlatego niezbędna jest też znajomość numeru alarmowego 601 100 300, pod którym można wezwać pomoc - podkreślała.

Dlaczego apteczka jest ważna?

Wybierając się w góry, warto mieć przy sobie także apteczkę. - Apteczka powinna być osobista, czyli służyć przede wszystkim swojemu właścicielowi. To, co do niej włożymy, powinno pomóc, jeśli będziemy potrzebowali plastrów, bandaży, środków dezynfekujących. Jeśli na trasie wydarzy się coś poważniejszego, przy pomocy jednej niewielkiej apteczki nie poradzimy sobie z problemem. Natomiast jeśli kilka osób będzie miało swoje apteczki, tych środków pomocniczych będzie więcej i można już zacząć działać - tłumaczył Kamil.  

Posłuchaj
05:34 _PR4_AAC 2021_12_12-11-33-25.mp3 Jak udzielać pierwszej pomocy i co jest najważniejsze w górach? (Co was kręci//Czwórka) 

Czytaj także:

Każdy powinien umieć pomagać

Zdarza się, że podczas wypadku bądź innego niebezpiecznego zdarzenia ludzie po prostu boją się pomóc. - W praktyce to wygląda tak, że dookoła stoi dużo gapiów, a nikt nie chce podejść do ofiary wypadku - mówiła Ania. - Istnieje przeświadczenie, że lepiej nic nie robić, bo można zaszkodzić. Tymczasem to nieprawda, mamy wręcz obowiązek pomagać. 

Z ratownikami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego spotkaliśmy się podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Wydarzenie odbyło się w pierwszy weekend grudnia pod patronatem Czwórki. 

ZOBACZ WIĘCEJ Patronaty Czwórki >>>

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Ania, Kamil (ratownicy z karkonoskiej grupy GOPR)

Data emisji: 12.12.2021

Godzina emisji: 11.15

kd

Czytaj także

Bezpiecznie w górach? "Warto mieć sprzęt i umieć go używać"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 12:28
Zaczęły się ferie zimowe i - mimo obostrzeń związanych z pandemią - coraz częściej słyszymy o wypadkach na górskich szlakach. - Turyści wybierają się w góry bez odpowiedniej wiedzy, ale i bez sprzętu - mówił w rozmowie z Czwórką Jacek Będkowski, ratownik GOPR. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. "Wszystkie zajawki w jednym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:50
O imprezie mówi się, że jest górskim podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. W tym roku Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń