Bezpiecznie w górach? "Warto mieć sprzęt i umieć go używać"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 12:28
Zaczęły się ferie zimowe i - mimo obostrzeń związanych z pandemią - coraz częściej słyszymy o wypadkach na górskich szlakach. - Turyści wybierają się w góry bez odpowiedniej wiedzy, ale i bez sprzętu - mówił w rozmowie z Czwórką Jacek Będkowski, ratownik GOPR. 
Interwencja GOPR
Interwencja GOPRFoto: praszkiewicz/ Shutrterstock

snowboarder-690779_1920 kopia 1200.JPG
Wskocz na trampolinę - przygotuj się na snowboard

- Choć śniegu jest wciąż niewiele, w tym roku - podobnie jak na początku ubiegłych sezonów - w górach dochodzi do wielu wypadków związanych z zejściem lawiny - podkreślał Jacek Będkowski. I tłumaczył, w jaki sposób przygotować się do górskiej wyprawy i jak radzić sobie na szlaku, by ferie były udane, ale i bezpieczne. 

Posłuchaj
09:09 Czwórka/Co was kręci lawiny 11.01.2021.mp3 Jacek Będkowski tłumaczy, jak ustrzec się przed lawinami w górach (Co Was kręci/Czwórka) 

shutterstock wspinaczka zima 1200 drytooling.jpg
Olga Kosek i drytooling - na ściance i w zaśnieżonych skałach

Jak podkreślał ekspert, zima to okres dużo trudniejszy dla górskich ratowników, niż lato. Jedną z głównych przyczyn jest brak edukacji wśród turystów i nieświadomość zagrożeń, jakie czekają na zamarzniętych stokach. - Zdecydowana większość turystów to piesi - mówił gość Czwórki. - Dlatego, już od trzynastu lat prowadzimy akcje edukacyjne, specjalne "kursy lawinowe", podczas których uczymy ich m.in. po co są raki i jak korzystać z takiego sprzętu - mówił Jacek Będkowski. - Choć oczywiście lepiej mieć przy sobie sprzęt niż go nie mieć, tłumaczymy też ludziom, że samo pójście do wypożyczalni i wzięcie go ze sobą nie wystarczy, trzeba jeszcze wiedzieć, jak go używać.

Czytaj także:

W każdym z "zestawów lawinowych", które możemy wypożyczyć przed wyprawą w góry powinna znajdować się instrukcja dotycząca tego, jak go wykorzystać. - Jeśli jednak nie mamy za sobą odpowiednich kursów lawinowych warto wstrzymać się z bardziej ambitnymi wyprawami dopóki nie zdobędziemy takiej wiedzy - podkreślał ekspert w rozmowie z Czwórką.

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Goście: Jacek Będkowski (KursyLawinowe.pl)

Data emisji: 11.01.2020

Godzina emisji: 11.35

kd

Czytaj także

Wintercamp - ekstremalna zimowa przygoda w górach

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 12:40
- To dobra oferta dla tych, którzy chcą się nauczyć, jak obcować zimą z górami - zapowiada Maciej Przywecki z Polish Outdoor Group, organizator biwaku Wintercamp.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Kołodziejczyk: największa satysfakcja jest wtedy, kiedy jest trudno

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 13:40
"Zamieć" to pierwszy w Polsce 24-godzinny Górski Ultramaraton Zimowy rozgrywany na Skrzycznem w Szczyrku. Zadaniem zawodników jest pokonanie jak największej ilości pętli: Baza - Skrzyczne - Baza w 24 godziny. Każda pętla ma długość 13,5 km. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka na OSCYPie! Sprawdź, co działo się w Białce

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 14:47
Byliśmy w Białce tatrzańskiej na białym szaleństwie! A tam kibicowaliśmy zawodnikom startującym w zawodach OSCYP SNOWBOARD CONTEST. 
rozwiń zwiń