"Szybka Tura 2022". Jak uciec Andrzejowi Bargielowi?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 14:40
26 marca startuje "Szybka Tura". Jeśli masz kondycję i odwagę, zmierz się z Andrzejem Bargielem w skitourowym biegu na Kasprowy Wierch. 
Andrzej Bargiel
Andrzej Bargiel Foto: materiały promocyjne/screen

Wysokie góry i narciarstwo to moje pasje, ale w tym co robię, nie akceptuję ryzyka. Z tego powodu odpuściłem próbę w 2017 roku, choć przyznam, że byłem potem rozczarowany - mówił Andrzej Bargiel na antenie Polskiego Radia po tym, jak w 2018 roku jako pierwszy człowiek zjechał ze szczytu K2 na nartach. Potem zdobył także sześciotysięcznik Laila Peak (6096 m) i też zjechał z niego na nartach. Dla ekspertów zjazd Andrzeja Bargiela z K2 to od lat 80., a dokładnie od pokonania w 1986 roku południowej ściany przez Jerzego Kukuczkę i Tadeusza Piotrowskiego, najlepsza rzecz, jaką Polacy zrobili na tej górze. 

Teraz Andrzej Bargiel zachęca do wzięcia udziału w imprezie "Red Bull Szybka Tura". W pierwszej, wirtualnej części "Szybkiej Tury 2022" na miłośników skitouringu czekały trzy różne trasy w polskich górach - na Skrzyczne, Szrenicę i Kasprowy Wierch. - Prawie pół tysiąca osób podjęło to wyzwanie i przeszło trasy - w swoim czasie i w dowolnie wybranym przez siebie momencie - opowiada Andrzej Leśniewski, organizator akcji kursylawinowe.pl. - Czas zjazdu się nie liczył, ważne było samo podejście pod górę.

Na Kasprowy Wierch uczestnicy wchodzili od strony Goryczkowej. Była to trasa krótsza od ubiegłorocznej, ale bardziej stroma. Trasa na Skrzyczne miała 8 km, a jedna z jej części przebiegała slow trailem rowerowym. Wejście na Szrenicę było prawdziwą "szybką turą", bo miało tylko 3 km i zawodnicy pokonywali ten dystans sprintem, bo w 20 minut.  

Posłuchaj
06:47 CZWÓRKA CWK - kasprowy 20.03.2022.mp3 Szybka Tura 2022. Andrzej Bargiel o tegorocznej odsłonie zawodów (Co Was Kręci/Czwórka)

Sprawdź także:

26 marca każdy, kto zarejestruje się na zawody i opłaci wpisowe, będzie miał szansę spróbować swoich sił w wyścigu na Kasprowy Wierch. Trzeba będzie jak najszybciej zdobyć na nartach skiturowych lub splitboardzie szczyt Kasprowego Wierchu, a potem zjechać na start. W zawodach weźmie udział Andrzej Bargiel, który ruszy na trasę 30 minut po wszystkich, a jego zadaniem będzie wyprzedzić jak najwięcej osób. - To będzie nawiązanie do wyczynów Andrzeja w wysokich górach. Trzeba będzie zdobyć Kasprowy, a potem z niego zjechać - tłumaczy gość Czwórki. Żeby wystartować w "Szybkiej Turze" na żywo, trzeba mieć ukończone 18 lat. 

Kasprowy na skiturach, czyli SZYBKA TURA Red Bull | Dajesz Dajesz

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Andrzej Leśniewski (organizator akcji kursylawinowe.pl, współorganizator "Szybkiej Tury 2022")

Data emisji: 20.03.2022

Godzina emisji: 11.32

kul

Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. "Wszystkie zajawki w jednym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:50
O imprezie mówi się, że jest górskim podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. W tym roku Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brelok Banked Slalom 2022 - co się działo na Czarnym Groniu?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 12:53
Brelok Banked Slalom to jedno z większych wydarzeń snowboardowego sezonu. W tym roku w luźnej, przyjacielskiej atmosferze na Czarnym Groniu wystartowali mężczyźni, kobiety, dzieci i osoby z niepełnosprawnościami. Czwórka objęła wydarzenie swoim patronatem.
rozwiń zwiń