Freediving - jak zanurkować w głąb siebie?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 12:50
Freediving, czyli nurkowanie na bezdechu, jest jedną z najbardziej fascynujących form schodzenia przez człowieka pod wodę. Jest także wyzwaniem dla ciała i duszy. 
Nurek podczas freedivingudj. ilustracyjne
Nurek podczas freedivingu/dj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/domena publiczna/Dudarev Mikhail

Tu liczy się wolność

Freediving od dawna fascynuje amatorów wielkiego błękitu. Nurkowanie bez użycia dodatkowego sprzętu, na bezdechu określane jest jako nurkowanie swobodne. Dla wielu jest synonimem wolności i nieskrępowania. Nurkowanie w dużych akwenach pozwala na kontakt z różnorodnością świata podwodnego i zharmonizowanie się z naturą. Jest także świetną formą relaksu i doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Specjaliści udowadniają, że freediving ma także pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję. Natomiast freediverzy podkreślają, że chodzi tutaj o wolność. - Jest mniej sprzętu niż w klasycznym nurkowaniu i większa przyjemność z przebywania pod wodą - podkreśl rekordzista Polski we freedivingu Piotr Błaszczak. 

Jak przezwyciężyć strach przed wstrzymaniem oddechu?

Zanim jednak spróbujemy takiego sposoby nurkowania na szerokich wodach, warto odpowiednio się przygotować. Wręcz laboratoryjne warunki do uprawiania tego sportu daje jedyny taki w Polsce i największy w Europie Deepspot w Mszczonowie. - We freedivingu najtrudniejsze jest to, żeby przezwyciężyć mit, że wstrzymanie oddechu jest trudne. Dlatego najlepiej zaczynać w "szklarnianych warunkach": w ciepłej i przejrzystej wodzie, koniecznie z instruktorem - mówi gość Czwórki. - Wtedy jesteśmy w stanie pokonać lęk i odkryć niesamowity potencjał, który tkwi w ciele człowieka. Jesteśmy ssakami, rodzimy się w wodzie, więc uważam, że woda jest naszym naturalnym środowiskiem. 

Obiekt zapewnia wiele atrakcji. Między innymi można doświadczyć nurkowania w podwodnych jaskiniach. Obiekt w Mszczonowie zapewnia wiele atrakcji. Między innymi można doświadczyć nurkowania w podwodnych jaskiniach.

Sprawdź też:

Jak wygląda kurs freedivingu?

Uczestnicy kursów freedivingu uczą się m.in. jak wypracować i wzmacniać w sobie zespół odruchów nurkowych, które pozwalają na to, by nurkowanie było przyjemne, dłuższe i przede wszystkim bezpieczne. - Zaczynamy od ćwiczeń oddechowych "na sucho" i pierwszych prób w wodzie. Wszystko po ty, by każdy mógł przekonać się o co w tej dyscyplinie chodzi - wyjaśnia rozmówca Hanny Dołęgowskiej. - Potem odbywa się dwudniowy kurs z technik w wodzie, z technik ratunkowych i z zasad bezpieczeństwa. 

Posłuchaj
14:45 CZWÓRKA CWK - freediving 12.02.2023.mp3 Freediving - jak rozpocząć przygodę ze swobodnym nurkowaniem? (Co Was kręci/Czwórka)

 

Źr.Youtube/DEEPSPOT - new dimension of diving

Nurkowanie w głąb siebie

Pierwszym nurkiem, który jako pierwszy pokonał głębokość 100 metrów w nurkowaniu swobodnym był Jacques Mayol. To właśnie jego historia zainspirowała francuskiego reżysera Luca Bessona do nakręcenia "Wielkiego błękitu" z 1988 roku, w którym główne role zagrali: Jean-Marc Barr oraz Jean Reno. - Na mistrzostwach świata w Turcji zanurkowałem na jednym oddechu na głębokość 85 metrów, ale zaczynałem od niecałych 10 metrów. Uważam jednak, że nie o bicie rekordów tutaj chodzi. Kiedyś usłyszałem, że freediving to przede wszystkim nurkowanie w głąb siebie. I to zdanie do dziś bardzo we mnie rezonuje - dodaje Piotr Błaszczak. 

The Big Blue - Official Trailer | Madman Films

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Piotr Błaszczak (freediver, rekordzista Polski, intruktor freedivingu)

Data emisji: 12.02.2023

Godzina emisji: 11.10

kul

Czytaj także

Parkour - kocie ruchy w miejskiej przestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 12:00
Jedni powiedzą, że parkour to sport indywidualny, a inni, że to nie do końca sport, a najlepiej uprawić go grupowo. Adrian Rentel, instruktor parkoura, uważa, że jest on podejściem do życia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od malucha do skatera. Warsztaty deskorolkowe dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2022 13:40
Deskorolka to jeden z ulubionych sportów ludzi młodych i najmłodszych. Żeby nauczyć się na niej jeździć, warto skorzystać z pomocy licencjonowanych instruktorów. Taki kurs to dobry pomysł na wakacje.
rozwiń zwiń