Kolarstwo z napędem na cztery łapy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 18:00
- Siła uciągu jednego psa w zaprzęgu jest taka, jak kolarza na wyścigu Tour de France - mówił w Czwórce Igor Tracz, vice mistrz Europy w bikejoringu.
Audio

Bikejoring powstał w latach 80 w Zachodniej Europie jako sustytut trenowania z psami zaprzęgowymi w okresach bezśnieżnych. Sport ten polega na ciągnięciu roweru przez jednego lub dwa psy, które połączone są z nim liną z amortyzatorem. Kolarz, podobnie jak zwierzę, mają niemal równy wkład fizyczny w ściganiu.

- Pies w zaprzęgu potrafi rozpędzić nasz rower do prędkości 50 km/h na wąskiej ścieżce. Jego siła ma szczególne znaczenie tam, gdzie jest pod górę, gdzie jest błoto, gdzie jest piach - mówił w audycji "Co Was Kręci" Igor Tracz, jeden z pierwszych polskich profesjonalnych zawodników bikejoringu.

W naszym kraju ten sport dopiero raczkuje. Za oficjalną dyscyplinę przez Ministerstwo Sportu został uznany w 2005 roku. Polski związek bikejoringu liczy obecnie około 500 zawodników. By móc oficjalnie uprawiać ten sport trzeba mieć skończone co najmniej 15 lat i zdrowego psa o wadze minimum 12 kilogramów.

- Praktycznie każdego psa, każdej rasy jesteśmy w stanie nauczyć biegać. Oczywiście pewnego rodzaju psy są lepiej do tego predestynowane. Ja w swoim zaprzęgu używam tzw. greysterów. Jest to typ psa wyhodowany przez Skandynawów. Przeważnie jest to mieszanka wyżła, pointera z domieszką charta - opowiadał Tracz, który jest obecnie jednym z najbardziej utytułowanych zawodników bikejoringu na świecie.

Więcej na temat warunków uprawiania tej dyscypliny dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Pod żaglami w Mongolii: podróż przez pustynię Gobi

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2012 07:00
Jak podróżować naprawdę nietypowo? W rozmowie Hanny Dołęgowskiej z Anną Grebieniow niesamowita opowieść o wyprawie żaglowozami przez pustynię Gobi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta w sporcie motorowym

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2012 08:00
Mimo wielu sukcesów na samochodowych torach wyścigowych Klaudia Podkalicka przyznaje, że na motorze nie potrafi dobrze jeździć, a jako dziecko chciała być... baletnicą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarby prosto z Wisły

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 08:00
Projekt naukowy "Wisła 1655-1906-2009 – Interdyscyplinarne badania dna rzeki" nadawałby się na jeden z wątków przygodowego filmu historycznego. Jego członkowie odkryli bowiem na dnie królowej polskich rzek prawdziwe skarby.
rozwiń zwiń