Kultura

Blok wschodni w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 11:00
Kolekcja prac 50 artystów wywodzących się z ZSRR i bloku wschodniego zostanie zaprezentowana na wystawie "Ostalgia". Są wśród nich również dzieła Polaków.

"Ostalgia" to termin, który stał się bardzo popularny w Niemczech w latach 90. Oznacza on tęsknotę i nostalgię za czasami sprzed upadku komunizmu. Ekspozycja stanowi mieszankę prywatnych wyznań ze zbiorową traumą, śledzi zarazem psychiczny krajobraz, w którym jednostki i całe społeczeństwa debatowały nad nowymi relacjami z historią, geografią i ideologią - wyjaśnia kurator z New Museum w Nowym Jorku, gdzie ma miejsce wystawa.

To bardzo ciekawa propozycja dla mieszkańców USA, którzy często niewiele wiedzą na temat historii ZSRR, a także państw należących do byłego bloku wschodniego. Wystawa przybliży im minione półwiecze. Ekspozycja opowiada dzieje komunizmu od lat 40. ubiegłego wieku. Takie zagadnienia jak Jałta, reżimy postsowieckie, Praska Wiosna, Sołżenicyn, pierestrojka, Solidarność, Pakt warszawski, wojny w Południowej Osetii i Czeczenii staną się jasne i zrozumiałe.

/

Na wystawie zobaczymy fotografie obrazy, grafiki, plakaty filmy, a także kilka rzeźb. Część z nich jest wyrazem tytułowej ostalgii, ale są również takie, które do tamtych czasów odnoszą się z ironią. Inne pokazują zwykłe życie tamtych czasów, relacjonują oficialne ceremonie.

Na ekspozycji nie zabraknie wizerunków Lenina, Stalina czy Gorbaczowa. Znalazł się tam nawet stary fiat przytwierdzony do ściany.

Jednym z polskich akcetów są szczególnie wyeksponowane prace Pauliny Ołowskiej pochodzącej z Gdańska, która mieszka w Rabie Niżnej i jest współautorką murali w Teatrze Lalek "Rabcio".

Wejściowe lobby New Museum przerobione zostało na foyer tego teatru, a na szybie frontowej widnieje ogromnych rozmiarów fragment plakatu Jerzego Koleckiego z przedstawienia "Alicji w krainie czarów".

- Wielokrotnie pracowałam nad malarstwem ściennym odwołującym się lub odtwarzającym motywy charakterystyczne dla lat 70. i 80. - mówi polska artystka. Jak dodaje, w New Museum ponownie powraca do historii Teatru "Rabcio".

Polaków reprezentują również: Edward Krasiński - awangardowy artysta, współzałożyciel Galerii Foksal - który przedstawił tym razem układ wiszących luster, Mirosław Bałka, autor rzeźby "Czarny papież i czarna owca", fotografie Anety Grzeszykowskiej oraz eksperymentalna twórczość filmowa Józefa Robakowskiego, Wojciecha Bruszewskiego i Ryszarda Waski.

/

Ciekawymi eksponatami, które goszczą na nowojorskiej wystawie są również zdjęcia z portretami niemieckich robotnic Helgi Paris, grupa rosyjskich malarzy nawiązujących do sztuki Moskiewskiego konceptualizmu, instalacja Andreja Monastyrskiego, rysunki Dmitrija Prigowa, czy erotyczne fantazje Ewgenija Kozłowa.

Są tam również prace artystów rumuńskich, albańskich litewskich, pochodzących z ówczesnej Czechosłowacji i innych.

Jak przyznał jeden z kuratorów Massimiliano Gioni, wystawa nie jest obiektywna i nie opisuje wszystkich aspektów życia.

- Ma charakter osobisty i stanowi odzwierciedlenie pamięci - powiedział Gioni.

Otwarcie wystawy już jutro (15 lipca). Prace z bloku wschodniego można będzie oglądać w Nowym Jorku do 9 października.

(pj)

 

(Zamieszczone prace pochodzą ze strony internetowej New Museum w Nowym Jorku. Pierwsza z nich to: Sergey Zarva, Untitled, from the “Ogonyok” series, 2001. Courtesy the artist. Następna to: Alexander Lobanov, Untitled, ND. Gouache, colored pencil, and ballpoint pen on paper 16 3/8 in x 11 3/8 in (41.5 x 29 cm). Collection abcd, Paris)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Krakowie zostanie otwarte Muzeum Sztuki Współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 10:00
Już dziś o 18.00 Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, nazywane też MOCAk, oficjalnie rozpocznie działalność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naiwnym być...

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 22:40
Gdzie indziej, jak nie na Nikiszowcu, mógłby odbywać się jedyny w Polsce festiwal sztuki naiwnej? W Katowicach trwa Art Naif Festiwal. W tym roku gościem specjalnym jest... Kuba!
rozwiń zwiń