Rosjanie mają swoją Częstochowę

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 16:00
Myśląc o wyjeździe do Rosji, marzymy by odwiedzić Moskwę, ale ten kraj ma jeszcze wiele innych pięknych miast, choćby te ze Złotego Pierścienia.
Audio
  • Złotoje kolco czyli Złoty Pierścień Rosji
  • Jakich słów lepiej nie używać w Rosji - materiał Kasi Tarnopolskiej

- Złotoje Kolco to Złoty Pierścień Rosji, miasta położone na północny wschód od Moskwy, w odległości około 100 km - mówi Magda Wasyłeczko, gość Krzysztofa Grzybowskiego. - Mają one szczególne znaczenie dla historii kraju, zwłaszcza tej średniowiecznej. Trzeba pamiętać, że Rosja była rozbita na części i poszczególne księstwa walczyły ze sobą. Wtedy te miasta stanowiły trzon ruskiej państwowości, dziś są głównie atrakcją turystyczną - dodaje. 

Złotoje Kolco to ponad 20 miast i miasteczek. Niektóre są do siebie bliźniaczo podobne, dlatego Magda Wasyłeczko poleca odwiedzić wybrane cztery: Siergijew Posad, Suzdal, Włodzimierz i Jarosław.

- Siergijew Posad to taka Częstochowa dla prawosławnych. - wyjaśnia gość Czwórki. - Znajdują się tam relikwie Siergieja Radoneżskiego, który założył Ławrę Troicko-Siergiejewską, czyli kompleks monasterów - dodaje Magda Wasyłeczko.

Zupełnie innymi atrakcjami przywita nas Suzdal i Jarosław. Po co jechać do tych miasteczek, dowiesz się, słuchając załączonej rozmowy z audycji "4 do 4".

Poznaj tajemnice najpiękniejszych zakątków świata > > >

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Kasi Tarnopolskiej, o tym jakich słów lepiej nie używać w Rosji.

(pj)

Czytaj także

Rozstrzygamy spór o bąbelki

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 18:34
Anglicy twierdzą, że szampan to ich wynalazek, a nie Francuzów. Tymczasem nikt nie powinien mieć wątpliwości, że najlepsze kasztany są na placu Pigalle, a bąbelki - w Szampanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerwona dzielnica Pragi, czyli... czeski Bronx

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 20:00
Praga to miasto, w którym była już pewnie większość z nas. Nie jest bowiem daleko. Niewielu jednak wie, że w jednej z dzielnic – Žižkovie, jest najwięcej knajp na metr kwadratowy w całej Europie. Tylko na ulicy Bořivojovej - 23.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co łączy Stefena Batorego i całujących się studentów

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 17:29
- Tartu reklamuje się jako miasto dobrych myśli - mówi etnolog Klara Sielicka-Baryłka o drugim, co do wielkości, mieście Estonii. - Tam się wraca, tam chce się wracać!
rozwiń zwiń