Podróż po najstarszym kinie świata

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 17:50
Szczecińskie kino "Pionier” działa nieprzerwanie od 1909 roku. O tym niezwykłym miejscu opowiada jego dyrektor, Wanda Szewczyk.
Audio
  • W którym roku powstało kino "Pionier"? Czym się charakteryzuje? Posłuchaj!

  – W naszym kinie jest pomieszczenie – w Polsce chyba jedyne tego typu – które stanowi połączenie sali kinowej z kawiarnią. Tam widzowie, jedząc i pijąc i rozmawiając, mogą jednocześnie oglądać 120-minutowe filmy, wyświetlane na stojącym między krzesłami projektorze. Takie ustawienie maszyny pozwala widzom obserwować jej pracę. W przerwie między filmami można porozmawiać o tym, co już się zobaczyło i… oglądać dalej – zdradza Wanda Szewczyk.

Dyrektor kina "Pionier” wyjawia też, że każdy widz jest tam traktowany, jak domownik. – Rozpoznajemy miejsca, na których poszczególni ludzie lubią siadać, wiemy też, jakie filmy możemy zaproponować konkretnemu widzowi – opowiada Wanda Szewczyk.

Czytaj także

To opowieść o ludzkiej godności - mówi Adam Sikora o swoim nowym filmie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 14:00
W filmie "Ewa" znany operator i reżyser zdecydował się opowiedzieć o żonach śląskich górników, które bieda często zmusza do najgorszego - prostytucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoskie klimaty na dwóch brzegach Wisły

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 12:00
Grażyna Torbicka, szefowa festiwalu "Dwa brzegi" zapowiada, że w tym roku będzie chciała przybliżyć widzom mniej znane oblicze włoskiego kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczta dla miłośników kina dokumentalnego

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 09:27
Projekcją filmu "Nie zależy wam na prawdzie" rozpocznie się w Szczecinie festiwal filmów dokumentalnych Planete Doc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wójt swata

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 13:00
Gdy wójt małej słowackiej wsi Zemplinske Hamre weźmie sprawy w swoje ręce, wszyscy single mogą być pewni, że ich los niebawem się odmieni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ewa" - film, który niesie nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 19:00
Film opowiada o ludziach, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, ale zachowali resztki godności i tożsamości - zapowiada w rozmowie z serwisem kultura.polskieradio.pl Adam Sikora.
rozwiń zwiń