Depresja pourlopowa. Jak sobie z nią radzić?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 12:24
Czy powrót do pracy po urlopie zawsze musi oznaczać depresję? Okazuje się, że nie, a psychologowie znają skuteczne metody na walkę z tą trudną sytuacją.
Audio
  • Jak przeżyć powrót do pracy - sposoby na radzenie sobie z "pourlopową depresją"(BąŻur/Czwórka)
Po urlopie, choć jesteśmy wypoczęci, wciąż bywamy nieobecni myślami - przekonują eksperci Czwórki. jedną z metod przeżycia powrotu do pracy jest mówienie o minionym czasie wypoczynku, inną - planowanie kolejnych wyjazdów.
Po urlopie, choć jesteśmy wypoczęci, wciąż bywamy nieobecni myślami - przekonują eksperci Czwórki. jedną z metod "przeżycia" powrotu do pracy jest mówienie o minionym czasie wypoczynku, inną - planowanie kolejnych wyjazdów. Foto: Glow Images/East News

- Jeśli na jakiś czas udało nam się oderwać od codzienności, może pojawiać się smutek. Nasz czas przestaje bowiem należeć do nas i sporą jego część znów musimy poświęcać na obowiązki, zamiast oddawać się wyłącznie przyjemnościom - mówiła Zofia Sabat, terapeutka z kliniki PsychoMedic. Radziła m.in., by wrócić kilka dni wcześniej i dać sobie czas na "rozbieg". - Warto jednak także zadbać o siebie i swoje samopoczucie na co dzień, nie tylko na urlopie. Rzeczy, które nas cieszą można przecież robić też w ciągu pozostałych miesięcy w roku - przekonywała. Podkreślała, że jeśli urlop nie pomaga nam "naładować baterii", tuż przed powrotem do pracy pojawia się ogromna niechęć, bądź lęk i obawy, a potem przez kilka tygodni utrzymuje się poczucie rezygnacji i beznadziei warto pomyśleć o zmianie pracy.

W programie eksperci Czwórki zdradzali też, co jeszcze możemy zrobić, by nasze lądowanie w biurze było miękkie i jak najczęściej zachowują się pracownicy korporacji po powrocie z letniej laby. Zaś słuchacze Czwórki zdradzali swoje metody na skuteczną walkę z pourlopową depresją.

***

Tytuł audycji: "BąŻur"

Prowadzi: Mariusz Infulecki

Materiał: Małgorzata Zmaczyńska

Data emisji: 09.08.2016

Godzina emisji: 06.15

kd/pj

Czytaj także

Jak rozmawiać z szefem? Audycja z 1978 roku!

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 14:15
Z okazji zbliżających się 40. urodzin Czwórki przekopujemy archiwa Polskiego Radia w poszukiwaniu najciekawszych audycji sprzed lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedzenie w plenerze. "Renesans ozorków i polików"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 13:50
- Pod chmurką jadamy przede wszystkim burgery. Popularne są także dania kuchni azjatyckiej, a hitem mają szansę stać się food trucki serwujące tradycyjne smaki kuchni polskiej, czyli podroby - Michał Skoczek, twórca bloga "Street Food Polska".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowi nomadzi. Wymień biuro na rajską plażę!

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 13:42
Opalasz się, pijesz chłodne napoje, serfujesz, zwiedzasz, poznajesz ludzi, bawisz się i pracujesz. Cyfrowi nomadzi są dowodem, że pogodzenie tego wszystkiego niemal w jednym czasie jest możliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zarazki, które dbają o zdrowie? To jest możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 13:46
- Zarazki to brzmi groźnie, ale nie wszystkie drobnoustroje są złe - przekonuje lekarz Dariusz Dąbrowski i podpowiada, jak zadbać o odporność dzieci i dorosłych.
rozwiń zwiń