"Anatomia kontynentu". Co wyróżnia Afrykanów?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 14:13
Co sprawia, że ludzie różnią się między sobą np. budową ciała? W cotygodniowym cyklu "Anatomia kontynentu" wyjaśniliśmy dlaczego Azjaci mają w większości skośne oczy, a dziś odpowiemy na pytanie, czemu Afrykańczycy mają… płaskie nosy.
Audio
  • Antropologiczna podróż po Afryce. Co wyróżnia tamtejszych mieszkańców? (Stacja Nauka/Czwórka)
Jakie cechy fizyczne wyróżniają mieszkańców Afryki i jaka jest ich geneza?
Jakie cechy fizyczne wyróżniają mieszkańców Afryki i jaka jest ich geneza?Foto: Glow Images/East News

Słuchaj także
japonia geisza kobiety 1200.jpg
Azja antropologicznie. Skąd się wzięły skośne oczy?

Jak przekonuje dr Joanna Nieczuja-Dwojacka z Wydziału Biologii i Nauk o środowisku Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego odpowiedź na to pytanie związana jest z geograficznym położeniem tego kontynentu. - Osoby zamieszkujące tereny bardzo gorące i suche będą miały większe nosy, bo powietrze, którym oddychają jest suche i muszą je nawilżyć - tłumaczyła ekspertka. Dodała jednak, że wszyscy ludzie pochodzą z populacji, zamieszkującej dawniej tereny Afryki. - Tamtejsze ludy mają najbardziej zróżnicowany genotyp na Ziemi. Pewne grupy wyszły stamtąd niosąc ze sobą swoje pule materiału genetycznego. W procesie ewolucji tam, gdzie warunki były inne niż w Afryce wyodrębniały się inne cechy, np. jasna karnacja mieszkańców Europy pozwala na syntezowanie większej ilości witaminy D na obszarze z mniejszym nasłonecznieniem - tłumaczyła ekspertka.

W rozmowie z Karolem Pawłowickim dr Nieczuja-Dwojacka mówiła także m.in. o tym, jakie problemy zaczęły pojawiać się, gdy nasi przodkowie zaczęli "gubić" owłosienie na ciele na rzecz gruczołów potowych.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzący: Karol Pawłowicki

Data emisji: 13.09.2016

Godzina emisji: 12.20

kd/pj


Czytaj także

Czy w przyszłości rasy się wymieszają?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 11:00
Antropolodzy przewidują, że pod koniec XXI wieku dojdzie do wymieszania ras, a ludzie na całym świecie staną się do siebie podobni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego w mieście jest cieplej niż poza nim?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 15:23
- Różnice mogą sięgać nawet kilkunastu stopni - mówił w rozmowie z Czwórką Michał Chiliński z Koła Naukowego Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje we wrześniu? Wiemy, gdzie będzie słońce!

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 15:50
Przy planowaniu wakacji na jesień warto wziąć pod uwagę... szerokość geograficzną. - Im dzień jest dłuższy, tym więcej można wyciągnąć z takiego wyjazdu - przekonuje dr Izabela Łęcka z Instytutu Geografii i Studiów Regionalnych UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antropologiczna podróż po Azji. Skąd się wzięły skośne oczy?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 14:42
Czy ten element urody m.in. Chińczyków wynika z informacji zapisanych w kodzie genetycznym?
rozwiń zwiń