X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skrzypce - instrument stworzony z natury

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 15:10
W Poznaniu trwa 15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, a w "Stacji Nauka" poznajemy tajniki budowy i gry na tym arcytrudnym instrumencie.
Audio
  • Jak i z czego zbudowane są skrzypce? (Stacja Nauka/Czwórka)
  • Elektroniczny nauczyciel - przełom w nauce gry na skrzypcach? (Stacja Nauka/Czwórka)
  • Jak brzmią diabelskie skrzypce? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/niekverlaan

- W skrzypcach wszystko jest naturalne z wyjątkiem strun - mówił w Czwórce warszawski lutnik Marek Woźniak. Kalafonia to żywica, w smyczku mamy końskie włosie, natomiast pudło rezonansowe zbudowane jest z drewna, i to nie byle jakiego. - Drewno musi być lekkie i dźwięczne, na przykład jak jawor falisty. Im dłużej dojrzewa tym lepiej - tłumaczył Marek Woźniak, od którego dowiedzieliśmy się także jak należy dobre skrzypce skonstruować.

A jak opanować technikę gry? O tym w "Stacji Nauka" rozmawialiśmy z Dominiką Pałucką, licealistką ze Szczecina, ale przede wszystkim wynalazczynią elektronicznego nauczyciela gry na skrzypcach. - Mój wynalazek pomaga przede wszystkim początkującym muzykom w prowadzeniu smyczka i utrzymaniu intonacji - mówiła. Na czym dokładnie polega działanie jej wynalazku?

Zaglądając do nagrania "Stacji Nauka" dowiecie się także jak brzmi ulubiony instrument czarownic, czyli skrzypce diabelskie oraz dlaczego niekoniecznie nadaje się on na 15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, wydarzenie objęte patronatem Polskiego Radia.    

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Kaja Zemła, Maciej Oswald

Data emisji: 13.10.2016

Godzina emisji: 12.20

jsz/kd

     

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W kluczu raźniej. Jakie są sekrety ptasich lotów?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 14:22
W miniony weekend obchodziliśmy Europejskie Dni Ptaków, a w "Stacji Nauka" zdradzamy kilka szczegółów dotyczących jesiennych ptasich migracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W szumie znajdziesz... kolory tęczy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 14:47
W słownikowych definicjach czytamy, że "szum" to "hałas, zamieszanie lub jednostajny, głuchy dźwięk". W Czwórce zajrzeliśmy w głąb tego akustycznego zjawiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złożony język delfinów. "Mają nawet imiona"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 12:57
Dotychczas sądzono, że by wyrazić swoje emocje delfiny wykorzystują ponad tysiąc różnych odgłosów. Wyrażają szczęście, niezadowolenie, przynależność do grupy. Okazuje się jednak, że ich język jest dużo bardziej skomplikowany.
rozwiń zwiń