Podróże przyszłości będą szybkie jak dźwięk

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 15:02
Pod przewodnictwem miliardera Elona Muska, naukowcy, inżynierowie i architekci testują transport przyszłości - Hyperloop. Wśród nich znaleźli się także Polacy.
Audio
  • Hyperloop - transport przyszłości? (Stacja Nauka/Czwórka)
Naukowcy twierdzą, że w niedalekiej przyszłości będziemy podróżować z prędkością dźwięku
Naukowcy twierdzą, że w niedalekiej przyszłości będziemy podróżować z prędkością dźwiękuFoto: pixabay.com/domena publiczna

Zrzeszeni pod nazwą Hyper Poland projektowali stację i infrastrukturę tego całkiem nowego sposobu przemieszczania się, a ich pomysł konkursowy spodobał się najbardziej.

A czym dokładnie jest Hyperloop? - To kompletnie nowy środek transportu: wygodny, cichy i blisko ludzi jak pociąg, a także szybki i lekki jak samolot - przekonuje w Czwórce Krzysztof Tabiszewski. - Hyperloop to przełom w transporcie, dzięki któremu Polska mogłaby stać się jednym wielkim miastem - dodaje. Za jego pośrednictwem podróż, na przykład z Gdańska do Katowic, zajmowałaby jedynie 30 minut.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych powstaje pierwszy, testowy odcinek trasy Hyperloopa. Jak to możliwe, że osiąga on prędkość dźwięku skoro porusza się na ziemi? I dlaczego podróż odbywa się w specjalnie zaprojektowanych kapsułach? Tego dowiecie się z nagrania "Stacji Nauka".

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Krzysztof Tabiszewski

Data emisji: 17.10.2016

Godzina emisji: 12.24

jsz/kd

Czytaj także

Wagon ciszy, jak w Niemczech czy Szwajcarii

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 18:52
Masz dosyć słuchania historii całego życia współpasażerów? Denerwują Cię głośne rozmowy w przedziale albo muzyka. Wagon ciszy jest dla Ciebie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złożony język delfinów. "Mają nawet imiona"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 12:57
Dotychczas sądzono, że by wyrazić swoje emocje delfiny wykorzystują ponad tysiąc różnych odgłosów. Wyrażają szczęście, niezadowolenie, przynależność do grupy. Okazuje się jednak, że ich język jest dużo bardziej skomplikowany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transplantacje to ciągle tabu, a ratują życie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 14:55
Dawcą można zostać zarówno po śmierci, jak i za życia. W "Stacji Nauka" przekonujemy, że dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii przeszczepianie narządów staje się coraz bezpieczniejsze.
rozwiń zwiń