Smog może wrócić. W walce pomoże nam… mech?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 13:04
Wprowadzana w niektórych miastach darmowa komunikacja, czy kupowanie przez mieszkańców masek na twarz nie rozwiązuje problemu smogu w Polsce. Czy w walce ze nim warto wykorzystać mech?
Audio
  • Jak wygrać ze smogiem i kiedy nam się to uda? (Stacja Nauka/Czwórka)
Czy polskie miasta wygrają ze smogiem i kiedy za walkę z nim zabierzemy się na poważnie? (zdjęcie ilustracyjne)
Czy polskie miasta wygrają ze smogiem i kiedy za walkę z nim zabierzemy się na poważnie? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

TOP - Kuba Marcinowicz Michał Baranowski 1200x660.jpg
Jak jeździć oszczędnie i ekologicznie? [WIDEO]

W ostatnich dniach zmniejszyła się liczba szkodliwych pyłów w powietrzu, ale problem smogu nie zniknął. - Mówi się o dwóch rodzajach smogu, a w Warszawie ten "londyński", czyli związany z emisją szkodliwych substancji przez pojazdy, występuje głównie zimą - tłumaczyła Emilia Piotrowska z Warszawskiego Alarmu Smogowego. Jak podkreślała, na ilość smogu ma wpływ także specyficzne położenie Warszawy i mikroklimat tego miasta. - Zaś smog typu kalifornijskiego występuje latem i związany jest z suchym powietrzem. Dlatego walczyć trzeba cały rok - podkreślała ekspertka.

Jak tłumaczyła, choć różne "artystyczne instalacje", m.in. z mchu, być może pomogą, ale najprawdopodobniej nie ocalą nas przed smogiem. - Musimy zrewidować swoje własne podejście do ekologii: chodzi o palenie śmieci i używanie samochodów. Warto też pochylić się nad polityką transportową, ale także przestrzenną, chodzi m.in. o niezabudowywanie klinów napowietrzających - tłumaczyła ekspertka.

Emilia Piotrowska Smog sam nie zniknie i tak, jak przyczyniliśmy się do jego powstania, teraz musimy podjąć z nim walkę

Czy smog można przegonić silnym wiatrem? Co truje nas, Polaków, w największym stopniu? Na te pytania odpowiedzi także szukaliśmy w "Stacji Nauka". Posłuchaj nagrania materiału reporterskiego, który przygotowała Kaja Zemła.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 23.01.2017

Godzina emisji: 12.40

kd/kul

Czytaj także

Przetwórnia śmieci. Z głośników płyną dźwięki...

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 15:20
Nasz reporter Bartłomiej Olek odwiedził nietypowe miejsce - zakład przetwarzania śmieci w Lublinie. Na terenie przedsiębiorstwa ustawione są głośniki, z których słychać... śpiew ptaków!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekowakacje. Jak bawić się dobrze i w zgodzie z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 11:39
Segregowanie śmieci na kempingu, racjonalne używanie wody, niepłoszenie zwierząt - czy trudno być eko na wakacjach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologia zawsze modna. Jak dbać o naszą planetę?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 17:02
- Suma małych kropelek robi morze - przekonywał w Czwórce Sławek Brzózek z fundacji Nasza Ziemia. To właśnie nasze codzienne przyjazne dla Ziemi zachowania robią tak wielką różnicę.
rozwiń zwiń