Alimenty, zmiana imienia. Sprawdź, ile ci wolno!

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 17:39
Komu należą się alimenty, albo jak zrzec się spadku, jeśli jest on dla nas uciążliwy? Czym są "nadgodziny w pracy" i kiedy są dopuszczalne? Co zrobić jeśli kupiliśmy w sieci podróbkę zamiast oryginału i pod jakimi warunkami możemy zmienić imię? M.in. na te pytania odpowiadaliśmy w Czwórce.
Audio
  • Poradnik prawny. Rozmowa z Karolem Brunejką (Dajesz radę/Czwórka)
Co nam wolno w świetle polskiego prawa? To sprawdzaliśmy w Czwórce
Co nam wolno w świetle polskiego prawa? To sprawdzaliśmy w CzwórceFoto: Shutterstock.com/HQuality

zakupy dziewczyna 1200.jpg
Prawa konsumenta. Jak zwrócić towar do sklepu?

W audycji "Dajesz radę" tym razem ekspertowi zadaliśmy pytania m.in. z zakresu prawa pracy, prawa konsumenckiego i rodzinnego. Gościem Czwórki był Karol Brunejko z Akademickiej Poradni Prawnej. Ekspert tłumaczył m.in. kwestie alimentacyjne: czym są alimenty, komu przysługują i kto zmuszony jest je płacić?

- Alimenty, czyli "środki niezbędne do utrzymania", przysługują szerokiej grupie osób, nie tylko osobom nieletnim. Przyznaje się w sytuacji, gdy ich odbiorca nie jest w stanie sam się utrzymać, czyli - ze względu m.in. na stan zdrowia, nie może podjąć pracy - tłumaczył rozmówca Justyny Majchrzak. W programie dowiedzieliśmy się także m.in., jak odrzucić spadek i co zrobić, gdy spadek dostaje osoba nieletnia, a także sprawdziliśmy, czy już samo korzystanie z służbowej skrzynki mailowej poza godzinami pracy sprawia, że należą nam się "nadgodziny". Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

Lekarz 1200.jpg
Prawa pacjenta. Jak walczyć o swoje?

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Karol Brunejko (Akademicka Poradnia Prawna)

Data emisji: 28.02.2017

Godzina emisji: 14.05

kd/kul

Czytaj także

Student w wielkim mieście. Jak nie zginąć?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 10:00
Przed rozpoczęciem roku akademickiego warto dowiedzieć się, jakie atrakcje oferuje nam miasto, do którego planujemy wyjechać na studia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Licealiści i prawo. Po co komu adwokat?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 18:07
- Akcja "Adwokat przydaje się w życiu" ma na celu edukację prawną młodzieży z tej praktycznej strony - mówi aplikant adwokacki Tymoteusz Paprocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stres. Jak nad nim zapanować?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 17:48
- Stres jest zupełnie naturalny, a walka z nim nie opiera się na tym, by udawać, że go nie ma, ale by go zaakceptować i właściwie wykorzystać - tłumaczył Marek Kozłowski z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko w Walentynki - jak dbać o serce?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 13:22
Serce to nasz najważniejszy organ, pracuje bez przerwy, pompując krew do naczyń krwionośnych. Co mu szkodzi, a jak na co dzień możemy ułatwiać mu "pracę"?
rozwiń zwiń