X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czego mogą nas nauczyć koczkodany?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 15:30
Aleksander Kostrzewa to niezwykły młody człowiek. Ma dopiero 20 lat, a już może się pochwalić dokonaniami, które mogłyby zawstydzić niejednego naukowca.
Audio
  • Czego mogą nas nauczyć koczkodany? (Stacja nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Seregraff/Shutterstock.com

Nasz gość od kilku lat prowadzi badania na koczkodanach. Sprawdzał jak funkcjonują naczelne, ich zachowania i jak reagują na bodźce. – Chodziło mi tu o sprawdzenie jak koczkodany radzą sobie z poznawaniem nowych rzeczy. Okazuje się, że dorosłe osobniki nie są w stanie, z powodu lęku, przyswajać żadnych nowych informacji i adaptować nowych przedmiotów. Za to odpowiadają młode osobniki w stadzie i bez nich stado nie ma możliwości rozwoju – mówi Aleksander Kostrzewa.

Jego badania polegały na sprawdzaniu jak małpy zachowają się wobec specjalnej interaktywnej platformy. Zwierzęta miały do niej dostęp i po zbadaniu jej odkrywały, że wewnątrz konstrukcji kryły się smakołyki. Badania prowadzone były w ogrodach zoologicznych w Warszawie, Wrocławiu i Lipsku.

Warto zaznaczyć, że Aleksander Kostrzewa za swoje badania został laureatem 29. Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS 2017). O jego badaniach i o samym konkursie można dowiedzieć się więcej z dołączonego nagrania. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Oswald

Gość: Aleksander Kostrzewa (student medycyny w Warszawie)

Data emisji: 6.10.2017

Godzina emisji: 12.07

ml/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Freedom Ship. Utopijny następca Titanica

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 14:08
Projekt tego statku giganta powstał już w latach 90 ubiegłego stulecia - ma podobno mieć 1400 metrów długości, 230 metrów szerokości oraz 110 metrów wysokości, a cała konstrukcja ważyłaby niemal 3 miliony ton!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadmierna potliwość. Ma związek z psychiką?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 13:31
Naukowcy znaleźli związek pomiędzy poceniem się, a naszym zdrowiem psychicznym - badania pokazują, że wśród osób cierpiących na tę przypadłość 21 procent ma zaburzenia nerwicowe, a 27 procent depresję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słonie - ambasadorzy ekologicznego papieru

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 15:07
Produkowany w Europie na bardzo małą skalę jako produkt luksusowy, słoniowy papier jest całkiem ekologiczny i to nie tylko dlatego, że do jego produkcji nie trzeba wycinać drzew. Czy ma szansę stać się alternatywą dla papieru tradycyjnego?
rozwiń zwiń