Czego mogą nas nauczyć koczkodany?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 15:30
Aleksander Kostrzewa to niezwykły młody człowiek. Ma dopiero 20 lat, a już może się pochwalić dokonaniami, które mogłyby zawstydzić niejednego naukowca.
Audio
  • Czego mogą nas nauczyć koczkodany? (Stacja nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Seregraff/Shutterstock.com

Nasz gość od kilku lat prowadzi badania na koczkodanach. Sprawdzał jak funkcjonują naczelne, ich zachowania i jak reagują na bodźce. – Chodziło mi tu o sprawdzenie jak koczkodany radzą sobie z poznawaniem nowych rzeczy. Okazuje się, że dorosłe osobniki nie są w stanie, z powodu lęku, przyswajać żadnych nowych informacji i adaptować nowych przedmiotów. Za to odpowiadają młode osobniki w stadzie i bez nich stado nie ma możliwości rozwoju – mówi Aleksander Kostrzewa.

Jego badania polegały na sprawdzaniu jak małpy zachowają się wobec specjalnej interaktywnej platformy. Zwierzęta miały do niej dostęp i po zbadaniu jej odkrywały, że wewnątrz konstrukcji kryły się smakołyki. Badania prowadzone były w ogrodach zoologicznych w Warszawie, Wrocławiu i Lipsku.

Warto zaznaczyć, że Aleksander Kostrzewa za swoje badania został laureatem 29. Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS 2017). O jego badaniach i o samym konkursie można dowiedzieć się więcej z dołączonego nagrania. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Oswald

Gość: Aleksander Kostrzewa (student medycyny w Warszawie)

Data emisji: 6.10.2017

Godzina emisji: 12.07

ml/ac

Czytaj także

Freedom Ship. Utopijny następca Titanica

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 14:08
Projekt tego statku giganta powstał już w latach 90 ubiegłego stulecia - ma podobno mieć 1400 metrów długości, 230 metrów szerokości oraz 110 metrów wysokości, a cała konstrukcja ważyłaby niemal 3 miliony ton!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadmierna potliwość. Ma związek z psychiką?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 13:31
Naukowcy znaleźli związek pomiędzy poceniem się, a naszym zdrowiem psychicznym - badania pokazują, że wśród osób cierpiących na tę przypadłość 21 procent ma zaburzenia nerwicowe, a 27 procent depresję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słonie - ambasadorzy ekologicznego papieru

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 15:07
Produkowany w Europie na bardzo małą skalę jako produkt luksusowy, słoniowy papier jest całkiem ekologiczny i to nie tylko dlatego, że do jego produkcji nie trzeba wycinać drzew. Czy ma szansę stać się alternatywą dla papieru tradycyjnego?
rozwiń zwiń