Dlaczego na pobranie krwi trzeba chodzić na czczo?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 14:06
Z początkiem roku warto zadbać o zdrowie i zrobić sobie kompleksowe badania, zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy sobie w stanie przypomnieć naszej ostatniej wizyty kontrolnej u lekarza...
Audio
  • Jak przygotować się do badania krwi? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ IvanRiver

biurko praca kręgosłup 1000x667.jpg
Chory kręgosłup. Jak ustrzec się przed zwyrodnieniami?

Dobra wiadomość jest taka, że współcześnie nie musimy spędzić wielu godzin w gabinetach lekarskich, żeby ocenić, w jakiej kondycji jest nasz organizm. Wystarczy odrobina krwi, żeby dowiedzieć się, czy z naszym zdrowiem nie dzieje się nic poważnego. Krąży wiele popularnych opinii na temat tego, co warto, a czego nie należy robić przed taką wizytą. Czy wszystkie są prawdziwe? - Na czczo trzeba być przygotowanym do badania poziomu glukozy we krwi oraz badania morfologii - mówiła pracownica laboratorium Alab Laboratoria.

Te wskazania nie są jednak regułą jeśli chodzi o pozostałe zabiegi. Nawet wzmożony wysiłek fizyczny może wpłynąć na ich wynik. W jaki sposób się do nich przygotować? Czy to prawda, że trzeba unikać przyjmowania płynów? W jaki sposób spożycie posiłku wpływa na parametry krwi? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 1.02.2018

Godzina emisji: 12.07

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bruksizm. Przykre konsekwencje zgrzytania zębami

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 15:14
Rzadko zdajemy sobie sprawę, że zwykłe zgrzytanie zębami może oznaczać poważne schorzenie. Nawracające bóle głowy, stawów, karku, pleców, a nawet oczu czy kręgosłupa - to tylko niektóre z możliwych konsekwencji bruksizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesne badanie genów. Przepowiadanie przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 15:46
- Ja bym to nazwała realną wizją teraźniejszości - mówi w "Stacji Nauka" dr hab. Anna Wójcicka, współzałożycielka projektu badamygeny.pl z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na czym polega jego nowatorski charakter, szczególnie w kontekście wykrywania nowotworów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neurogastronomia. Co wpływa na nasz smak?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 20:13
Badacze z Oksfordu twierdzą, że na odczuwany przez nas smak mogą wpływać najróżniejsze, pochodzące z zewnątrz bodźce. Na przykład odpowiedni dźwięk może zmienić wrażliwość na smak słodki lub słony. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chory kręgosłup. Jak ustrzec się przed zwyrodnieniami?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 14:30
- Kręgosłup, nawet jeśli choruje, usypia naszą czujność: boli przez jakiś czas, a potem przestaje i wydaje nam się, że wszystko jest w porządku. Symptomem zmian zwyrodnieniowych będą więc na przykład dopiero zmiany postawy – tłumaczy dr Jurij Kseniuk chirurg z Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa
rozwiń zwiń