X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Śpiewanie kolęd. Czy robisz to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 16:12
Czy do świątecznego śpiewania kolęd możemy przygotować się tak, by poczuć się pewnie, nawet jeśli nie wychodzi to nam najlepiej? 
Audio
  • Jak przygotować się do świątecznego kolędowania? (Stacja nauka/Czwórka)
  • "Hej, kolęda!" - czy wiemy o czym opowiada? (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Powinniśmy pamiętać o tym, żeby najpierw się rozśpiewać - mówił dyrygent Chóru (Nie)opornych Filharmonii Łódzkiej, Mariusz Lewy.

- Możemy zacząć od zwykłego mruczenia, pamiętajmy też, że lepiej wyjdzie nam to wtedy, kiedy gardło jest rozgrzane, najlepiej ciepłym napojem - wyjaśniał rozmówca Oliwii Olczyk.

Jaki wpływ na to, w jaki sposób śpiewamy, ma to, ile wcześniej zjedliśmy? Czy sport pomaga w wydobyciu czystych dźwięków? Jak ćwiczyć w przerwie między utworami? I dlaczego w tym celu warto na chwilę się położyć? Więcej na ten temat w nagraniu.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr Moniką Kresą z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, która wyjaśnia co kryje się za wersami popularnej "Hej, kolędy!". 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Mariusz Lewy - dyrygent Chóru (Nie)opornych Filharmonii Łódźkiej; dr Monika Kresa z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego

Data emisji: 24.12.2018

Godzina emisji: 12.30

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jemioła w popkulturze. Moc świątecznych pocałunków

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 11:00
Ta tradycyjna świąteczna dekoracja wieszana nad drzwiami lub stołem miała zapewnić domownikom czas spokoju oraz szczęścia. Dziś jest jednym z najbardziej charaterystycznych bożonarodzeniowych symboli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Środki higieny antycznej. Czym pachniała Kleopatra?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 13:40
Dwa tysiące lat temu Kleopatra kąpała się w mleku. - W starożytnym Egipcie korzystano też z licznych proszków i perfumowanych mydeł. Te ostanie zaś świadczyły o wysokim statusie społecznym - wyjaśnia prof. Maciej Kokoszko z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy przekonają się do bezmięsnych świąt?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 19:10
O ile na wigilii, zgodnie z tradycją, mięsa nie jadamy, tak w pierwszy i drugi dzień świąt w wielu polskich domach stoły uginają się od mięsnych pieczeni.
rozwiń zwiń