Śpiewanie kolęd. Czy robisz to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 16:12
Czy do świątecznego śpiewania kolęd możemy przygotować się tak, by poczuć się pewnie, nawet jeśli nie wychodzi to nam najlepiej? 
Audio
  • Jak przygotować się do świątecznego kolędowania? (Stacja nauka/Czwórka)
  • "Hej, kolęda!" - czy wiemy o czym opowiada? (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Powinniśmy pamiętać o tym, żeby najpierw się rozśpiewać - mówił dyrygent Chóru (Nie)opornych Filharmonii Łódzkiej, Mariusz Lewy.

- Możemy zacząć od zwykłego mruczenia, pamiętajmy też, że lepiej wyjdzie nam to wtedy, kiedy gardło jest rozgrzane, najlepiej ciepłym napojem - wyjaśniał rozmówca Oliwii Olczyk.

Jaki wpływ na to, w jaki sposób śpiewamy, ma to, ile wcześniej zjedliśmy? Czy sport pomaga w wydobyciu czystych dźwięków? Jak ćwiczyć w przerwie między utworami? I dlaczego w tym celu warto na chwilę się położyć? Więcej na ten temat w nagraniu.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr Moniką Kresą z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, która wyjaśnia co kryje się za wersami popularnej "Hej, kolędy!". 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Mariusz Lewy - dyrygent Chóru (Nie)opornych Filharmonii Łódźkiej; dr Monika Kresa z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego

Data emisji: 24.12.2018

Godzina emisji: 12.30

ac/kd

Czytaj także

Jemioła w popkulturze. Moc świątecznych pocałunków

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 11:00
Ta tradycyjna świąteczna dekoracja wieszana nad drzwiami lub stołem miała zapewnić domownikom czas spokoju oraz szczęścia. Dziś jest jednym z najbardziej charaterystycznych bożonarodzeniowych symboli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Środki higieny antycznej. Czym pachniała Kleopatra?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 13:40
Dwa tysiące lat temu Kleopatra kąpała się w mleku. - W starożytnym Egipcie korzystano też z licznych proszków i perfumowanych mydeł. Te ostanie zaś świadczyły o wysokim statusie społecznym - wyjaśnia prof. Maciej Kokoszko z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Polacy przekonają się do bezmięsnych świąt?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 19:10
O ile na wigilii, zgodnie z tradycją, mięsa nie jadamy, tak w pierwszy i drugi dzień świąt w wielu polskich domach stoły uginają się od mięsnych pieczeni.
rozwiń zwiń