E(x)plory 2019. Konkurs, który odkrywa naukowe talenty

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 14:00
15 marca rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Naukowego E(x)plory 2019. Kolejne etapy we Wrocławiu, Łodzi, Toruniu i Podzamczu rozstrzygną się do 7 czerwca br. W Szczecinie zakwalifikowanym projektom przyglądał się reporter Czwórki Maciej Oswald.
Audio
  • Maciej Oswald na pierwszym etapie konkursu dla młodych naukowców E(x)plory 2019. Poznajcie ich projekty (Stacja nauka/Czwórka)
  • Regionalny konkurs E(x)plory 2019. Maciej Oswald opowiada o projektach naukowych z Torunia (Stacja nauka Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Likoper

- Początkowy projekt bazował na wykryciu, jakie czynniki wpływają na pracę ogniwa słonecznego. Tym razem postanowiłam stworzyć jego modyfikację. W taki sposób, by było bardziej wydajne, tańsze i łatwiejsze w dostępie - mówiła Anna Skierska, uczestniczka konkursu.

- Kiedyś używałam do tego warzyw i owoców, dziś też korzystam ze składników organicznych z tą różnicą, że są to składniki wyprodukowane już w laboratorium - wyjaśniała. 

Na czym polega innowacyjność "prototypu bionicznej protezy górnej kończyny człowieka" i dlaczego jego pomysłodawcy zainstalowali w nim specjalny czujnik? Kiedy odbędą się kolejne etapy konkursu? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Maciej Oswald

Goście: Anna Skierska, Konrad Szafer, Mikołaj Zieliński (uczestnicy etapu w Szczecinie)

Data emisji: 15.03.2018

Godzina emisji: 12.45

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Noc Muzeów. Technologia w służbie eksponatów

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 14:41
19 maja, w nocy otwierają się drzwi przeróżnych muzeów i instytucji, startuje Noc Muzeum. Przed tym świętam sprawdzamy jak wyglada praca i technologia w muzealnych placówkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputer z ludzkich komórek wykryje chorobę?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 16:27
Naukowcy ze Szwajcarii zaprojektowali i zbudowali najbardziej złożony do tej pory system obliczeniowy - z biologicznych komórek. Funkcjonuje on na podobnej zasadzie, jak elektroniczne procesory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chemia w zniczach. Jak wpływa na nasze zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 17:44
Najlepsze są świece wytwarzane ze składników naturalnych. Najgorsze - ze słabej gatunkowo parafiny. Czy wszystkie znicze są neutralne dla naszego zdrowia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

WWF Polska wystawia fakturę za zużycie Ziemi. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 16:07
Do 2050 roku mniej niż 10 proc. ziemskiego lądu będzie wolne od śladów ingerencji człowieka. Oznacza to koniec różnorodności biologicznej na planecie.
rozwiń zwiń