Machu Picchu w 3D. Uniwersytet Warszawski zaprasza na trójwymiarową wystawę

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 14:31
Kamienny kompleks z Chachabamba, czy obserwatorium w Mirador de Inkarakay to inkaskie wykopaliska badane przez polskich archeologów w tropikalnym lesie Peru. Wyniki ich prac możemy zobaczyć w Warszawie, w ramach... hologramowej wystawy. 
Audio
  • Polscy archeolodzy odkrywają tajemnice miasta Inków (Stacja nauka/Czwórka)
Machu Picchu
Machu PicchuFoto: saiko3p/shuttertstock

machu picchu 663
Machu Picchu - najbardziej tajemnicze miasto świata

Trójwymiarowe makiety starożytnego miasta Inków oraz wyniki badań polskich naukowców można oglądać w Pałacu Kazimierzowskim Uniwersytetu Warszawskiego. - Jesteśmy jedynymi zagranicznymi badaczami, którzy mieli szansę prowadzenia badań wykopaliskowych na terenie Machu Picchu. Pobraliśmy próbki, na podstawie których udało nam się ustalić pierwszą chorologię tego regionu - mówili prof. Mariusz Ziółkowski i mgr Dominika Sieczkowska. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kawałek Peru w sercu Warszawy. Muzyka Marity Alban Juarez >>>

pap Castillo de Huarmey 1200.jpg
Niezwykłe odkrycie polskich archeologów w Peru

Oprócz holograficznych modeli w ramach ekspozycji będzie można zobaczyć film ukazujący naukowców w czasie pracy podczas najnowszych badań.

Castillo de Huarmey peru-info.jpg
Polscy naukowcy niczym Indiana Jones. Co kryją skarby Peru?

"Poza tym, co widzialne" to wystawa prezentująca prace archeologiczne polskich badaczy, którzy zgłębiających tajemnice jednej z najstarszych andyjskich budowli. Prezentowane w ramach wystawy wyniki badań to wynik trwającej od w 2008 roku współpracy między Ośrodkiem Badań Prekolumbijskich UW, Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego w Cusco, Dirección Desconcertada de Cultura-Cusco oraz Narodowym Parkiem Archeologicznym Machu Picchu. 

Jakie metody były wykorzystywane przy badaniach i na czym polega fenomen idealnego miasta? Co udało się ustalić naukowcom? Więcej na ten temat w nagraniu i na wystawie, którą można oglądać od 21 grudnia, później wystawa zagości w Cusco, Rzymie, Mediolanie i Wrocławiu.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 26.11.2018

Godzina emisji: 12.30

ac/kd


Czytaj także

Kratery uderzeniowe - ślady kosmosu na ziemi

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 15:51
Przyjrzeliśmy się wielkim impaktorom, które wiele lat temu zagrażały Ziemi. W jaki sposób ukształtowały naszą planetę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostań naukowcem, nie ma co marnować czasu!

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 13:52
- Zależy nam na tym, żeby badania i wszystko, co robią studenci miało użytek, nie tylko dla świata naukowego, ale również dla zwykłego człowieka - mówi Magda Kowalczyk, współorganizatorka IV Ogólnopolskiej Konferencji "I’m gonna be a scientist" - którą odwiedzamy z Czwórkowym mikrofonem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oksytocyna - hormon miłości

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 14:26
- Miłość to fenomen, który pozostawia bardzo wiele do wyjaśnienia, mimo że znamy wiele hormonów z nią związanych - mówi dr Magdalena Babiszewska. - Do aspektów biologicznych dochodzą te psychologiczne czy społeczne - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świętujmy Dzień Lasów - nie śmiecąc

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 13:54
21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. To dobry termin by wybrać się na spacer i posadzić drzewo, bo początek wiosny to na to najlepszy czas. 
rozwiń zwiń