Matury 2020 wystartowały. Uczniowie: język polski nie był taki trudny

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 14:58
Zaczęło się - matury wystartowały. Czwórka pojawiła się więc z żółtym mikrofonem w I LO im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Dworze Gdańskim, by wspierać maturzystów oraz zbierać na gorąco pierwsze wrażenia.
Audio
  • Patryk Kuniszewicz rozmawia z maturzystami - pierwsze wrażenia po języku polskim (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chinnapong/shutterstock.com

egzamin szkoła 1200 free
Matura 2020. Język angielski na poziomie rozszerzonym - czego się spodziewać?

W poniedziałek 8 czerwca odbyły się pisemne matury z języka polskiego w wersji podstawowej, a także rozszerzonej. - Wybrałem rozprawkę, to było chyba najłatwiejsze - opowiadał w rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem maturzysta, który opuścił salę przed czasem. - Wśród tematów był "Pan Tadeusz" we fragmentach, ale także odniesienia do "Wesela" - wymieniał. A jak przekonywały maturzystki z Pomorza, "całe szczęście, że nie było Dziadów". - Były za to elementy filozofii - podkreślały i opowiadały o obostrzeniach, związanych z pandemią, które obowiązują. - Musieliśmy zjawić się odrobinę wcześniej, by zachować odstępy, trzeba było mieć przy sobie maseczki, które należało zakładać. Każdy musiał mieć własny długopis. Wszelkie względy bezpieczeństwa zostały zachowane. 

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 z matematyki - co pojawi się w tym roku? >>>

Matury zostały w tym roku przesunięte o około miesiąc, ale na abiturientów, którzy chcieliby niebawem studiować poza granicami kraju - jak przekonywał gospodarz audycji - uczelnie poczekają, terminy składania dokumentów również się zmieniły. Na przykład na brytyjskie uczelnie wyniki matur można składać do końca sierpnia. - Podobnie w Danii czy Holandii, choć warto pamiętać, że z niektórymi uczelniami warto załatwiać to indywidualnie - tłumaczyła Janka Modzelewska z Elab Education Laboratory. Niektóre uczelnie wymagają zdania egzaminów wstępnych, jednak większość z nich zostanie przeprowadzona online. - Jeśli wybierzemy uczelnię, na której chcemy studiować, sprawdźmy także, czy nie ma tam obowiązku zdawania testów językowych - tłumaczyła ekspert w rozmowie z Adrianną Janiszewską.

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 z chemii. Mieszaniny różnorodne - rozwiązujemy zadania >>>


Patryk Kuniszewicz Patryk Kuniszewicz

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Data emisji: 08.06.2020

Godzina emisji: 12.07

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matura 2020. Powtarzamy biologię: jak działa ewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 12:48
Biologia nie jest przedmiotem obowiązkowym na tegorocznej maturze, ale często wybierana jest przez abiturientów. Dlatego Czwórka w ramach powtórki do matury postanowiła przyjrzeć się jednemu z jej działów - ewolucjonizmowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2020 z WOS-u. Czy znasz mniejszości narodowe i etniczne w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 14:21
W Czwórce powtarzamy najciekawsze zagadnienia z tego przedmiotu, ale także te, które mogą pojawić się na tegorocznym egzaminie maturalnym. Tym razem pod lupę wzięliśmy mniejszości narodowe i etniczne zamieszkujące Polskę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2020 z angielskiego. "Listening", czyli słuchanie i... rozumienie tekstu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 17:38
"Listening", czyli słuchanie z rozumieniem to jedna z najtrudniejszych części matury z języka angielskiego. Dlaczego? Bo do tekstu, który usłyszymy potem nie ma już powrotu. Trzeba wysłuchać, zrozumieć i wypełnić zadania. Jak to zrobić?
rozwiń zwiń