Jaskinia Raj. "To tu żyli neandertalczycy"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 14:09
To jedna z najsłynniejszych w Polsce wapienna jaskinia kresowa, która leży w Chęcinach w województwie świętokrzyskim, 11 km na południowy zachód od Kielc.
Jaskinia Raj w Chęcinach
Jaskinia Raj w ChęcinachFoto: shutterstock.com

lodowiec ekologia globalne ocieplenie 1200.jpg
Lodowce topnieją w rekordowym tempie - alarm naukowców

Jaskinia ma łączną długość 240 m, ale tylko 180 m oddane jest do użytku turystów. Jest rezerwatem, więc liczba osób, które jednocześnie mogą przebywać wewnątrz jest ograniczona.

Posłuchaj
03:40 2020_09_17-12-32-11_CZWÓRKA_NAUKA.mp3 Z wizytą w jaskini Raj (Stacja Nauka/Czwórka)
shutterstock grzyb soplówka jeżowata 1200.jpg
Soplówka jeżowata. Lwia grzywa na talerzu

Dla odwiedzających pierwszym etapem wycieczki będzie muzeum. - Następnie jest sztolnia, czyli sztucznie wykonane połączenie do jaskini. To śluza, chroniąca mikroklimat w jej wnętrzu. Potem przechodzimy wraz z przewodnikiem całą jaskinię w ciągu 45 minut. Jest tu kilka komnat, z których każda jest inna - opowiadał Michał Baranowski, współautor  bloga "Nasze szlaki. W drodze przez świat".

Posłuchaj także:


podróże mapa wakacje planowanie turystyka 1200.jpg
Gdzie leży Uszlu i Magyarország?

Najciekawsze, zdaniem wielu, sale to Kolumnowa, Stalaktytowa i Wysoka. - To tam jest najwięcej tworów geologicznych w postaci nacieków - mówił ekspert. - Mamy tu ok 47 tys. stalaktytów i stalagmitów.

ZOBACZ WIĘCEJ Podróże z Czwórką >>>

Jaskinię Raj odkryto jednak dopiero w 1963 roku. - Potem rozpoczęto w niej badania archeologicznie – mówił Michał Baranowski. I okazało się, że jaskinia była prawdziwym rajem m.in. dla mamutów, niedźwiedzi jaskiniowych czy nosorożców włochatych. Ale także neandertalczyków. - Tu żyli, chronili się przed światem. Dziś można zobaczyć ślady ich obecności i dowiedzieć się, jak funkcjonowali, bo w jaskini znaleziono narzędzia krzemienne, a także pozostałości kości zwierząt, które stanowiły ich pożywienie.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 17.09.2020

Godzina emisji: 12.24

Czytaj także

Polska na weekend. Wyrusz na spotkanie z czarownicami

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 15:50
Grunwald, Orzeł, Czarownica i Piramidy czekają na turystów w Skamieniałym Mieście. To rezerwat przyrody nieożywionej, który znajduje się w Ciężkowicach, na prawym brzegu rzeki Biała, niespełna 30 kilometrów od Tarnowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Góra Szpica. Chciwy władca i mroczne legendy Opolszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 15:40
Zakrzowska Szpica, zwana też Górą Szpicą znajduje się na Opolszczyźnie i porośnięta jest drzewami do tego stopnia, że z daleka trudną ją dostrzec. Gęsty las sprawia, że jest to bardzo tajemnicze miejsce, góra owiana jest także legendą o chciwym władcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórką nad Zegrzem. Lato z bezpieczną zabawą

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 12:00
Aktywne i bezpieczne spędzanie czasu wolnego oraz rekreacyjne uprawianie sportu to coś, co lubimy najbardziej. I tak właśnie wyglądają nasze wakacje w Czwórce. W ostatni weekend sierpnia byliśmy w Serocku i Nieporęcie.
rozwiń zwiń