Czwórką nad Zegrzem. Lato z bezpieczną zabawą

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 12:00
Aktywne i bezpieczne spędzanie czasu wolnego oraz rekreacyjne uprawianie sportu to coś, co lubimy najbardziej. I tak właśnie wyglądają nasze wakacje w Czwórce. W ostatni weekend sierpnia byliśmy w Serocku i Nieporęcie.
Czwórka nad Zegrzem
Czwórka nad ZegrzemFoto: Adam Świetlicki

Razem z nami była także Młodzieżowa Grupa Ratownicza Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, która prezentuje pozorowaną akcję ratunkową, organizuje pokaz pierwszej pomocy na fantomie oraz pokaz sprzętu ratowniczego. - Udzielając pierwszej pomocy mierzmy siły na zamiary - apeluje Ewa Tomszys, ratownik legionowskiego WOPR-u. - Jeśli nie umiemy pływać, nie wskakujmy do wody, tylko natychmiast dzwońmy po pomoc. Jeśli czujemy się troszkę pewniej, pomóżmy. Ale nie wchodźmy do wody sami. Weźmy ze sobą materac, piłkę, koło ratunkowe, a nawet kawałek patyka, który będziemy mogli podać osobie tonącej, żeby ta osoba nie złapała nas, bo wtedy możemy sobie nie poradzić - wyjaśnia.

Posłuchaj
04:26 [CZWORKA]Co Was Kreci 30 sierpień 2020 zegrze.mp3 Jakie błędy popełniamy najczęściej nad wodą? (Co Was Kręci/Czwórka) 

- Jeśli chcemy sprawdzić, czy poszkodowany człowiek oddycha, możemy odchylić jego głowę. Nie przykładamy jednak ucha do ust, ale przyglądamy się klatce piersiowej, możemy położyć na niej dłonie, by sprawdzić czy się unosi - tłumaczy rozmówczyni Patryka Kuniszewicza. - Jeśli pacjent nie oddycha - przechodzimy do udzielenia pierwszej pomocy. Kładziemy dłonie na środku klatki piersiowej i uciskamy tak szybko i mocno, jak tylko damy radę.

Posłuchaj
09:09 [CZWORKA]Sobotologia (PCM) 29 sierpień serock.mp3 Czwórka w Serocku. Dbamy o to, by wakacje były bezpieczne (Sobotologia/Czwórka)

W  Serocku i w Nieporęcie były też Supy i windsurfing, a dla tych, którzy woleli pozostać na lądzie – krótki kurs tańca. Przez cały weekend nad Zegrzem byli i wydarzenia relacjonowali nasi dziennikarze -​ Weronika Puszkar i Patryk Kuniszewicz. A wspierała ich Marta Hoppe

Czwórka nad Zegrzem/fot. mat. pras/CzwórkaCzwórka nad Zegrzem/fot. mat. pras/Czwórka

Czwórki można słuchać w Internecie na czworka.online, w systemie DAB+ i w urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android przez nową aplikację Polskie Radio.
***
mat. pras./pj/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezpieczne lato nad Zegrzem z Czwórką. Spotkasz nas nad wodą!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 11:00
Razem z legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym zaprosiliśmy na plażę w Wieliszewie nad Zalewem Zegrzyńskim. Sprawdziliśmy, jak wygląda praca ratowników od "kuchni", rozmawialiśmy o tym, czym są supy i o pierwszej pomocy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biebrzański Park Narodowy powraca do życia. "Spędźmy tam weekend, albo i dłużej"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 16:00
- Warto przez chwilę tu pomieszkać, poznać tę przyrodę, zanurkować do rzeki w ubraniu, albo przemoknąć do suchej nitki czy po prostu wpaść w błoto - mówi Czwórce Tadeusz Daniłko, przewodnik po Biebrzańskim Parku Narodowym. - Zapraszamy do odwiedzenia wyjątkowego miejsca, które właśnie odradza się po kwietniowych pożarach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Góra Szpica. Chciwy władca i mroczne legendy Opolszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 15:40
Zakrzowska Szpica, zwana też Górą Szpicą znajduje się na Opolszczyźnie i porośnięta jest drzewami do tego stopnia, że z daleka trudną ją dostrzec. Gęsty las sprawia, że jest to bardzo tajemnicze miejsce, góra owiana jest także legendą o chciwym władcy.
rozwiń zwiń