Góra Szpica. Chciwy władca i mroczne legendy Opolszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 15:40
Zakrzowska Szpica, zwana też Górą Szpicą znajduje się na Opolszczyźnie i porośnięta jest drzewami do tego stopnia, że z daleka trudną ją dostrzec. Gęsty las sprawia, że jest to bardzo tajemnicze miejsce, góra owiana jest także legendą o chciwym władcy.
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/Jopics

mapa turystka turysta podróż shutterstock 1200.jpg
Polska na weekend. Wyrusz na spotkanie z czarownicami

Góra Szpica wznosi się na wysokość 256 m n.p.m. i jest to najwyższe wzniesienie w gminie Golin w województwie opolskim. Jej nazwa pochodzi od kamiennego obelisku, znajdującego się na jej szczycie. Wybudowano go pod koniec XVIII w. i upamiętnia przejęcie Śląska przez Prusy. Ale - jak opowiadają mieszkańcy gminy, pochodzenie też "wieży" może być całkiem inne. I dużo bardziej mroczne. 

Posłuchaj
04:55 2020_08_06-12-43-45_CZWÓRKA_Zamek.mp3 Góra Szpica. Czy w legendzie o chciwym władcy jest ziarno prawdy? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Mówi się o tajemnicy, która związana jest Górą Szpicą. - Mieszkał na jej szczycie pewien władca, człowiek bardzo bogaty, a jednocześnie skąpy i chciwy. Pewnego dnia na zamku odbywała się uczta, a nieopodal przechodził wędrowiec - żebrak. Spragniony i głodny zapukał do wrót i poprosił o posiłek, ale odprawiono go z kwitkiem, szczując przy okazji psami. - opowiadała reporterka Czwórki Weronika Puszkar. - Wędrowiec miał więc przekląć pana i jego majątek. 

Czytaj także:

Według legendy jeszcze tego samego dnia w zamek władcy trafił więc piorun i wszystko - także jego mieszkańcy - zapadło się pod ziemię. Pozostały jedynie porozrzucane głazy i kamienna wieża. - Z biegiem lat w okolicy zaczęły pojawiać się nocą tajemnicze zjawy, co przyciągało turystów - mówiła reporterka Czwórki. Ludzie mówili m.in. o białej damie, która spaceruje z czarnym psem, a ten trzyma w pysku dwa płonące klucze do zamczyska.

ZOBACZ WIĘCEJ Podróże z Czwórką >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 04.08.2020

Godzina emisji: 12.32

Czytaj także

Piechotą po Polsce. "Odciąć się od świata możesz tuż za domem"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 20:00
Tłumy nad Bałtykiem, kolejki do Morskiego Oka, zapchane Mazury. Jeżeli takie miejsca to nie Wasza bajka, to świetnie się składa, bo w Polsce mamy 80 tysięcy kilometrów szlaków pieszych, o których w Czwórce opowiada podróżnik Łukasz Supergan. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne lato nad Zegrzem z Czwórką. Spotkasz nas nad wodą!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 11:00
Razem z legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym zaprosiliśmy na plażę w Wieliszewie nad Zalewem Zegrzyńskim. Sprawdziliśmy, jak wygląda praca ratowników od "kuchni", rozmawialiśmy o tym, czym są supy i o pierwszej pomocy. 
rozwiń zwiń