Dziwnów, gdzie Dziwna płynie dziwnie pod prąd

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 13:00
W Dziwnowie możemy przespacerować się ulicą Dziwną. Jej nazwa pochodzi od rzeki Dziwnej, której zdarza się płynąć pod prąd. 
Most w Dziwnowie
Most w DziwnowieFoto: pixabay
Kraków Image by Dima Lysenko from Pixabay.jpg
Kraków. Na Szpitalnej nie ma szpitala, jest teatr

- Rzeka Dziwna płynie raz w jedną stronę, raz w drugą - mówi Tomasz Mazur z Morskiego Centrum Nauki w Dziwnowie. - A to ze względu na to, że występuje tzw. zjawisko cofki. Kiedy wiatr wieje z północy, to masy słonej wody są wpuszczane w koryto rzeki i ona płynie w przeciwną stronę, do źródła - wyjaśnia. 


Posłuchaj
04:08 czwórka stacja nauka 18.06.2021 dziwnów.mp3 Co dziwnego jest w Dziwnowie? (Czwórka/Stacja Nauka)

 


Kierunki pływów Dziwnej zmieniają się w zależności od pór roku. Wiosną woda odpływa do morza, w pozostałych porach roku, gdy wiatry wieją z północnego zachodu, mogą powodować wlewy wód z Zatoki Pomorskiej, czyli wspomniane cofki. - Mieszkańcy są do tego przyzwyczajeni, ale turyści czasem się dziwią - zauważa ekspert. - Przez cofki wody morskiej, w tej rzece można spotkać słonowodne gatunki ryb czy roślinność charakterystyczną do akwenów słonowodnych - dodaje.


Łódź ulica Piotrkowska 1200.jpg
Łódź - miasto ze śledziem, rzekami i "Luwrem"? 

Posłuchaj także:

Zdarza się, że woda z Bałtyku trafia aż do miejscowości Widuchowa, która od morza oddalona jest o 100 km. Nawet tam wędkarze mogą złowić morskie flądry i dorsze. 

Z geograficznego punktu widzenia Dziwna to nie rzeka, ale cieśnina, która łączy wody Zalewu Szczecińskiego z Morzem Bałtyckim. Potocznie nazywana jest rzeką, bo wyraźnie zaznacza się jej nurt i odprowadza wody Odry do Bałtyku. 

Rozmówca Oliwii Krettek wyjaśnia, że nazwa Dziwnów pochodzi od nazwy tej rzeki. Przed 2003 rokiem istniało jeszcze Osiedle Dziwna. - 1 stycznia 2004 roku obie miejscowości zostały połączone. Dziwnów uzyskał prawa miejskie, a pamiątką po Osiedlu Dziwna jest dziś ulica Dziwna - wyjaśnia. 

Dziwnów kryje jeszcze wiele różnych tajemnic: tutaj miała miejsce największa operacja wywiadowcza PRL-u, z tą miejscowością związana jest historia tajnego szpitala nr 250, w którym leczono greckich partyzantów. Na dodatek jest most - dziwny, bo obrotowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 18.06.2021

Godzina emisji: 12.24

pj

Czytaj także

Ulica do mieszkania. Czym jest woonerf i czy sprawdzi się w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 19:00
Ulicę do mieszkania wymyślili Holendrzy i nazwali ją "woonerf". - Celem takiego rozwiązania jest stworzenie przyjaznej dla mieszkańców miast przestrzeni, która godzi interesy wielu użytkowników danej ulicy - tłumaczy Piotr Salata-Kochanowski z Instytutu Miast i Regionów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukryte życie miejskich rzek. Czy warto odkryć je na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 19:30
Wiele zapomnianych dziś rzek w przeszłości płynęło przez ścisłe centra miast. Świat właśnie do tego wraca. A Polska?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poniedziałkowy Dół w Krakowie. Najsmutniejsza ulica miasta?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 14:40
-  Ulica znajduje się niedaleko Kopca Kościuszki, blisko krakowskiego ZOO. To jest bardzo przyjemna okolica, która nie kojarzy się ze złym sampoczuciem - tłumaczy Maciej Poradziński z bloga "Ciekawi Krakowa". 
rozwiń zwiń