Nowoczesne technologie w służbie rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 15:44
Nowoczesne technologie zmieniają rolnictwo i pracę naukowców zajmujących się badaniami roślin. Sprawdzamy, jak zrozumieć rośliny i wcześniej wykryć, jeśli coś im dolega.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock/ Suwin

shutterstock rośliny dom 1200.jpg
Rośliny w domu - dla lepszej koncentracji i oddechu

Jak można szybko i nieinwazyjnie zbadać rośliny, ocenić ich stan i w porę przedsięwziąć środki zaradcze chroniące je przed niekorzystnymi warunkami? Trzeba je podświetlić albo zrobić im zdjęcie. - W pierwszej kolejności powinno się sprawdzić zawartość ich barwników, ich spadek to oznaka złego stanu zdrowia rośliny. Jeszcze więcej można się dowiedzieć po tym, jak roślina świeci - opowiada dr Paweł Jedynak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Posłuchaj
04:41 Czwórka/Stacja Nauka - nowoczesne rolnictwo 27.07.2021.mp3 dr Paweł Jedynak z Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiada, jak wygląda nowoczesne rolnictwo (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Rośliny świecą, ale bardzo słabo. W dodatku nie jest to samodzielne świecenie, które dostrzegamy w przypadku np. świetlików, ale tzw., fluorescencja. Zjawisko, kiedy obiekt, pochłaniając światło, nasiąka nim, a następnie światło emituje do otoczenia, świecąc już jednak w innym kolorze. Rośliny świecą na czerwono.

- Jeśli roślina będzie osłabiona, nie będzie w stanie przetworzyć pochłoniętej energii i będzie świecić niemal niewidoczną czerwoną poświatą. Używając czujnika fluorometru, mogę to zjawisko zbadać i wyznaczyć na tej podstawie szereg parametrów informujących mnie o stanie zdrowia rośliny - wyjaśnia specjalista. - Całe badanie jest nieinwazyjne i wymaga zaledwie kilku sekund, co więcej, roślina może wyglądać na perfekcyjnie zdrową, ale wyznaczone parametry wykazują choroby, wskazując np. na zakażenie pleśnią lub niedobór wody.


stoyanh Shutterstock ogród wertykalny Madryt 1200.jpg
Wertykalne farmy dla lepszego jutra

Posłuchaj także:


Takie badania od jakiegoś czasu są wykorzystywane w rolnictwie. Okazuje się, że latające nad polami drony nie tylko wykonują opryski, ale także czuwają nad kondycją roślin, wykrywają zagrożenia, choroby czy brak wody. Wykorzystują do tego specjalne czujniki oraz robią zdjęcia, na podstawie których można również zmierzyć wielkość liści i ustalić, gdzie rośliny najlepiej rosną, a gdzie nie bardzo.

- Dodatkowe zdjęcia w podczerwieni i ultrafiolecie pozwalają na wykonanie obrazowania wielosektralnego, który także pomaga określić stan zdrowia roślin - opowiada dr Paweł Jedynak. - Drony wyposażone są dodatkowo w system GPS. Przesyłają zrobione zdjęcia i parametry do chmury, gdzie na bieżąco rolnik może sprawdzić, które części pola uprawnego są najplenniejsze, a w których miejscach rośliny chorują lub potrzebują dodatkowej opieki.

Posłuchaj także:

Nawet kombajny są wyposażone w czujniki mierzące wilgotność zbieranego plonu, wielkość i masę ziaren, oraz system GPS, pozwalający wykonać mapowanie plonu. Dzięki niemu rolnik może się dowiedzieć, które części pola wymagają jeszcze dodatkowych zabiegów np. irygacyjnych, czy też dodatkowego nawożenia. Rolnictwo XXI wieku to też pojazdy autonomiczne, które same dojeżdżają na pole i wykonują prace bez udziału człowieka. Czy możliwe będzie zdalne rolnictwo? O tym przekonamy się w przyszłości.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek 

Data emisji: 27.07.2021

Godzina emisji: 12.37

aw

Czytaj także

Komary - wabi je temperatura i dwutlenek węgla

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:36
Mówi się, że komary gryzą tych o słodkiej krwi. Ludzkość od pokoleń zastanawia się, czemu jedna osoba częściej jest kąsana niż inna. Pewnych odpowiedzi dostarcza pomiar temperatury ciała i ilości wydychanego dwutlenku węgla. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak na wakacje to... koleją - jedziemy na wschód

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 17:30
160 lat temu oddano do użytku drugą linię kolejową wybudowaną na ziemiach polskich. Torami połączono Warszawę z Petersburgiem. Sprawdzamy, jak się podróżowało tą trasą i dlaczego warto wybrać się w podróż Koleją Transsyberyjską. 
rozwiń zwiń